Релокація ІТ-бізнесу та податкове резидентство ІТ-спеціалістів: адвокати Ганна Урусова та Джулія Корендюк

У Вищій школі адвокатури НААУ відбувся вебінар на тему: «Релокація ІТ-бізнесу та податкове резиденство ІТ-спеціалістів».

У першій частині вебінару адвокат Ганна Урусова детально зупинилася на аналізі способів релокації ІТ-бізнесу у інші країни та особливостях податкового резидентства ІТ-спеціалістів.

Серед способів релокації ІТ-бізнесу лектор виділила наступні:

  • релокація персоналу в іншу країну;
  • створення або придбання компанії в іншій країні та працевлаштування персоналу;
  • створення або придбання компанії в іншій країні та укладення договорів з ІТ-спеціалістами – ФОП.

Після повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України поширеною стала практика релокації персоналу саме в європейські країни. У межах Європейського Союзу була затверджена Директива 2001/55/ЄC від 20.07.2001 року, яка встановила механізм тимчасового прихистку. Однак ця Директива з часу свого прийняття ні разу не спрацювала. І лише з початком війни в Україні Рада ЄС прийняла Імплементаційне рішення 2022/382 від 4 березня 2022 року, яким встановила наявність масового напливу переміщених осіб з України у розумінні статті 5 Директиви 2001/55/ЄС та запровадила механізм тимчасового захисту для українців.

Механізм тимчасового захисту надається у кожній країні в особливому порядку, оскільки Директива не є актом прямої дії, а лише спрямована на досягнення задекларованого результату, який може досягатися різними способами. У кожній країні Європейського Союзу тимчасовий захист впроваджується через спеціальні дозволи на перебування – довгострокові візи, тимчасові посвідки на проживання тощо.

Загалом отримання статусу тимчасового захисту надає українцям наступні права:

  • дозвіл на проживання – до 3 років;
  • доступ до ринку праці та житла;
  • доступ до медичної допомоги;
  • доступ до освіти для дітей;
  • право на відкриття базового банківського рахунку.

Окрім того, механізм тимчасового захисту – не єдиний механізм, згідно з яким українці мають право перебувати за кордоном. Також можливим є отримання посвідок на проживання. Такі посвідки отримуються:

  • на підставі механізму тимчасового захисту;
  • у зв’язку з працевлаштуванням у країні;
  • у зв’язку з наявністю сімейних зв’язків з громадянами певної країни;
  • у зв’язку з походженням з цієї країни;
  • у зв’язку з наявністю нерухомого майна у країні тощо.

У разі застосування такого способу релокації як релокація персоналу, компанія продовжує функціонувати в Україні, але персонал, відповідно, перебуває за межами України і співпрацює з українською компанією. ІТ-спеціалісти можуть співпрацювати у якості фізичних осіб-підприємців, укладаючи господарсько-правовий договір, або співпрацювати у якості працівників на підставі трудового договору про дистанційний режим роботи.

У контексті релокації персоналу актуальності набуває питання податкового резиденства. Податкове резиденство – це належність особи до системи оподаткування конкретної держави. Іншими словами податкове резидентство визначає країну, у якій фізична особа має сплачувати податки. Якщо Україна та інша країна визнають українців податковими резидентами своїх країн, то виникає конфлікт.

Більшість країн, у які переїхали українці після початку війни займають фіскальний підхід. Вони вважають, що українець, що переїхав до такої країни після 24 лютого 2022 року, є її резидентом, а, отже, повинен сплачувати податки саме у країні, до якої він переїхав. Таких країн більшість. Це Німеччина, Португалія, Бельгія, Велика Британія, Естонія, Словаччина тощо.

Але існують випадки і лояльного підходу стосовно сплати податків українцями, що переїхали у європейські країни.

Зокрема, Литва вважає, що українські ФОП не зобов’язані сплачувати у Литві податки від своєї діяльності ФОП, що була розпочата до 24 лютого 2022 року, та подавати декларацію стосовно доходів від такої діяльності у Литві.

Ірландія йде на поступки стосовно оплати українцями прибуткового податку та внеску на дохід від зайнятості в Україні.

Польща на початку війни займала лояльну позицію, декларуючи, що центр життєвих інтересів може залишатися в Україні, а, отже, особа може бути податковим резидентом України. Проте, після закінчення періоду 183-днів Польща змінила свою позицію і передбачила, що українці повинні зареєструватися у податкових органах та подати податкову декларацію до 20 вересня, навіть, якщо громадянин України працює віддалено в українського роботодавця.

Якщо існує конфлікт стосовно резидентства особи, застосовують критерії визначення податкового резидентствазгідно з Конвенціями про уникнення подвійного оподаткування:

  1. Особа вважається резидентом тієї держави, де вона має у своєму розпорядженні постійне житло.
  2. Якщо особа має у своєму розпорядженні постійне житло в обох державах, вона вважається резидентом тієї держави, в якій вона має більш тісні особисті й економічні зв’язки (центр життєвих інтересів).
  3. Якщо держава, в якій особа має центр життєвих інтересів, не може бути визначена або коли особа не має постійного житла в жодній з держав, вона вважається резидентом тієї держави, де вона звичайно проживає.
  4. Якщо особа звичайно проживає в обох державах або коли вона звичайно не проживає в жодній з них, вона вважається резидентом тієї договірної держави, громадянином якої вона є.
  5. Якщо особа є громадянином обох держав або якщо вона не є громадянином жодної з них, компетентні органи договірних держав вирішують питання оподаткування такої особи за взаємною згодою.

Що стосується такого способу релокації як релокація компаній, а, саме створення або придбання компанії у відповідній іноземній юрисдикції, то, зазвичай, компанії створюються або придбаваються у країнах з привабливим режимом оподаткування або у юрисдикціях, у яких передбачене використання режиму IP-box.

У контексті розгляду цього питання Ганна Урусова підкреслила, що адвокатам слід звертати увагу на наступні деталі.

З 01 січня 2022 року набула чинності стаття 39-2 Податкового кодексу України, яка вводить, зокрема, поняття контрольованої іноземної компанії (КІК). Іноземна компанія визнається контрольованою іноземною компанією (КІК), якщо фізична особа – резидент України або юридична особа – резидент України:

а) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 50 відсотків, або

б) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 10 відсотків (для 2022 – 2023 рр. з метою визначення контролюючої особи застосовується розмір частки 25 відсотків замість 10), за умови що декілька фізичних осіб – резидентів України та/або юридичних осіб – резидентів України володіють частками в іноземній юридичній особі, розмір яких у сукупності становить 50 і більше відсотків, або

в) окремо або разом з іншими резидентами України – пов’язаними особами здійснює фактичний контроль над іноземною юридичною особою.

Правила контрольованих іноземних компаній (КІК) вимагають від контролюючої особи:

  • подання повідомлень щодо КІК;
  • подання звітності щодо КІК;
  • складання фінансової звітності та сплати податків з частини прибутку КІК;
  • підготовки документації з трансфертного ціноутворення щодо КІК.

У разі наявності у структурі іноземної компанії, що контролюється українськими резидентами, також доцільно звернути увагу на приєднання України до Багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки, згідно з якою країни-учасниці взяли на себе зобов’язання застосовувати стандарт відомий під назвою Common Reporting Standard або CRS. Наразі на розгляді у Верховній Раді знаходиться урядовий законопроєкт № 8131, метою якого є впровадження Україною Загального стандарту звітності та належної перевірки інформації про фінансові рахунки, схваленого Радою ОЕСР, що передбачає щорічний міжнародний автоматичний обмін даних про фінансові рахунки.

У другій частині вебінару адвокат Джулія Корендюк розповіла про нюанси релокації ІТ-бізнесу в європейські країни:

І. Релокація ІТ-бізнесу до Польщі

1. Релокація персоналу. Це питання регулюється Законом Сейму від 12 березня 2022 року «Про допомогу громадянам України у зв’язку із збройним конфліктом на території̈ цієї держави». Для отримання статусу тимчасового захисту також обов’язково треба отримати податковий номер PESEL, що надає громадянам України доступ до основних прав, гарантованих статусом тимчасового захисту. Якщо особа залишає Польщу та не повертається протягом 1 місяця, то статус тимчасового захисту може бути анульовано, і його необхідно буде поновлювати.

2.Ревокація компаній

2.1. Необхідна реєстрація у Національному Судовому реєстрі (KRS);

Для господарських товариств встановлюються такі особливості:

  1. Товариство з обмеженою відповідальністю – Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • Можлива реєстрація на порталі S24;
  • Мінімальний статутний капітал – 5 000 злотих;
  • Реєстраційний збір – 600 злотих, реєстраційний податок – 0,5%.
  1. Акціонерне товариство з обмеженою відповідальністю – Spółka akcyjna
  • Мінімальний статутний капітал – 100 000 злотих;
  • Реєстраційний збір – 600 злотих, реєстраційний податок – 0,5%.
  1. Просте акціонерне товариство – Prosta spółka akcyjna (PSA) з 1 січня 2021 року
  • Можлива реєстрація на порталі S24;
  • Акції не мають номінальної вартості.

3. Особливості оподаткування:

3.1. Податок на прибуток (CIT) стандартна ставка -19%

Знижена ставка – 9% крім capital gain (приріст капіталу) за умови:

  • якщо дохід від продажу (з урахуванням ПДВ) за попередній фінансовий рік не перевищив 2 мільйонів євро),
  • розпочав свою господарську діяльність, якщо створення товариства не було результатом перетворення або злиття (для першого податкового року).

Ставка при застосуванні режиму IP-box – 5%.

3.2. WHT дивіденди, роялті – 19%, або передбачено двосторонньою угодою

З країнами ЄС – дивіденди 0%, за умови володіння 10% акцій, роялті – 0%, за умови володіння 25% акцій.

3.3. ПДВ

Стандартна ставка 23%, знижені ставки – 8%, 5%, 0% та повне звільнення від ПДВ.

3.4. Податок з доходів фізичних осіб

Сума доходу за рік менше 30 000 злотих не оподатковується.

До 120 000 злотих – 18%, понад 120 000 злотих –32% з суми, що перевищує 120 000 злотих.

ІІ. Релокація ІТ-бізнесу до Естонії

  1. Релокація персоналу. З 9 березня 2022 року набрало чинності розпорядження Уряду Республіки Естонія, за яким громадяни України та члени їх сімей, які прибули до Естонії через війну, можуть подати клопотання щодо тимчасового захисту. Після звернення за тимчасовим захистом воєнні біженці отримують певні права, як резиденти Естонії – наприклад, право на навчання, роботу і медичне страхування.

Громадяни України, що набули статусу міжнародного захисту, отримують право працювати в Естонії, на тих самих умовах, що й громадяни Естонії, якщо роботодавець зареєструє їх короткострокове працевлаштування в Департаменті поліції та прикордонної служби. ЄС затвердив цей статус для всіх громадян України, які покинули Україну після 24 лютого 2022 року.

Якщо іноземець має дійсну посвідку на проживання в Естонії, вона не анулюється автоматично, коли її власник залишає Естонію. Іноземцям із посвідкою на проживання дозволено вільно пересуватися, виїжджати та в’їжджати в Естонію.

  1. Релокація компаній

Приватне товариство з обмеженою відповідальністю – Osaühing, OÜ

Мінімальний розмір статутного капіталу становить 2 500 євро, проте з 01.01.2023 його розмір буде знижено до 1 євроцента.

Законодавство Естонії не передбачає граничних термінів внесення статутного капіталу, проте до його повного формування акціонери несуть відповідальність за діяльність компанії власними коштами в межах нездійсненого внеску, а також компанія не має права розподіляти прибуток та виплачувати дивіденди.

Можливі варіанти реєстрації: он-лайн за наявності E-Resident card, адреси та контактної особи в Естонії; особистий візит; на підставі доручення.

Реєстраційний збір – 145 євро, у разі он-лайн реєстрації – 190 євро

  1. Особливості оподаткування:

3.1. Податок на прибуток (CIT)

Стандартна ставка – 20%

Ставка на нерозподілений прибуток – 0%.

Знижена ставка – 14% (для компаній, що регулярно розподіляють дивіденди, за умови, що сума дивідендів не перевищує розмір минулих 3х років).

3.2. WTH на дивіденди – 0%, якщо фізичній особі компанія, що має знижену ставку CIT, то 7%.

WTH роялті – 10%, з країнами ЄС –– 0%, за умови володіння 25% акцій.

3.3. ПДВ

Стандартна ставка 20%, знижена ставка – 9%. ПДВ у разі експорту товарів та деяких послуг – 0%.

3.4. Податок з доходів фізичних осіб

В Естонії діє фіксована ставка податку 20%, яка застосовується до всіх видів доходу, отриманих платником податку-резидентом.

ІІІ. Релокація ІТ-бізнесу до Литви

1. Релокація персоналу. Громадяни України можуть перетинати кордон з Литвою на підставі закордонного паспорту.

Усім громадяни України, які прибули до Литви після 24.02.2022 року, необхідно зареєструватися в Реєстраційному центрі.

Після реєстрації громадяни України зможуть отримати дозвіл на тимчасове проживання в Литві (на 1 рік) та мають право працювати без одержання окремого дозволу на роботу. Державний збір за розгляд заяв не стягується.

2. Релокація компаній

Закрите акціонерне товариство (UAB )

Сума статутного капіталу мінімум 2,5 тис. євро, 25% під час реєстрації, інша частина виплачується в період перших 12 місяців роботи компанії.

Максимальна кількість акціонерів – до 250, акції лише іменні.

Юридичні особи підлягають реєстрації у Центрі Регістрів.

Реєстраційний збір – 57євро.

3. Особливості оподаткування:

3.1. Податок на прибуток (CIT)

Ставка податку складає 15 %.

Ставка на нерозподілений прибуток – 0%.

5% – для компаній із числом працівників менше 10 та річним прибутком брутто менше 300 000 EUR(при дотриманні певних умов).

3.2. WTH на дивіденди – 15%, з країнами ЄС –– 0%, за умови володіння 10% акцій.

WTH роялті – 10%, з країнами ЄС –– 0%, за умови володіння 25% акцій.

3.3. Податок на додану вартість (ПДВ)

Стандартна ставка ПДВ на постачання товарів та послуг, імпорт товарів, послуг – 21%. Пільговий тариф 9% и 5% поширюється на певні види робіт і послуг.

3.4. Податок з доходів фізичних осіб

20% – на місячний дохід до 1 667 євро

23% – на частину місячного доходу, що перевищує 1 667 євро.

ІV. Релокація ІТ-бізнесу до Латвії

1. Релокація персоналу. Після прибуття до Латвії громадяни України повинні подати заяву на отримання довгострокової візи з правом працевлаштування у Ризькому Будинку конгресів або у будь-якому відділенні Управління у справах громадянства та міграції.

При вступі на роботу громадяни України матимуть право на одноразову допомогу у розмірі однієї мінімальної місячної заробітної плати, звільненої від ПДФО.

Прийом на роботу громадян України не вимагатиме реєстрації вакансії роботодавця у Державному агентстві зайнятості та не буде пов’язаний з вимогою забезпечення заробітної плати не нижче середньої зарплати в Латвійській Республіці.

2. Релокація компаній

Товариство з обмеженою відповідальністю (Sabiedrība ar ierobežotu atbildību, скор. SIA) – приватні компанії, акції яких публічно не торгуються. Не несуть відповідальності за зобов’язаннями своїх акціонерів і навпаки.

Мінімальний розмір статутного капіталу – 2 800 євро.

Засновники повинні сплатити не менше 50% статутного капіталу до реєстрації, а частину, що залишилася, протягом року. Якщо створюється компанія з мінімальним статутним капіталом, він сплачується до її реєстрації.

Компанія вважається створеною після її реєстрації у Комерційному реєстрі.

Реєстраційний збір – 150 євро. Резидентам Латвії та особам, які мають дозвіл на проживання, доступна можливість подати документи електронним способом, що зменшує вартість збору на 10%.

3. Особливості оподаткування:

3.1. Податок на прибуток (CIT)

Стандартна ставка податку на прибуток становить 20%.

Нерозподілений корпоративний прибуток – 0%.

3.2. WHT дивіденди, роялті – 0%, резидентам оффшорів – 20%.

3.3. Податок на додану вартість (ПДВ)

Стандартна ставка ПДВ на постачання товарів та послуг, імпорт товарів, послуг – 21%. Пільговий тариф 12% поширюється на медикаменти, вироби медичного призначення, спеціалізоване дитяче харчування, послуги внутрішнього транспорту. Ставка 5% застосовується до постачання окремих категорій овочів та фруктів.

3.4. Податок з доходів фізичних осіб

20% для річних доходів до 20004EUR (брутто)

23% для річних доходів від 20004EUR до 62800 EUR (брутто)

31% для річних доходів понад 62800 EUR (брутто)

V. Релокація ІТ-бізнесу на Кіпр

1. Релокація персоналу. Для громадян України, які виїхали з України після 24.02.2022 року, передбачена прискорена процедура надання тимчасового притулку (temporary residency).

На підставі Директиви ЄС, громадянам України може бути виданий тимчасовий захист, який включає дозвіл на проживання на Кіпрі, доступ до місцевого ринку праці та житла, медичну допомогу та доступ до освіти для дітей.

Заявку на тимчасовий захист можна завантажити з сайту Службою притулку Кіпру та подати до будь-якого районного офісу імміграційної служби Кіпрської поліції.

2. Релокація компаній

Приватна компанія обмежена акціями (Ltd).

Максимальна кількість акціонерів – 50.

Мінімальний розмір статутного капіталу відсутній.

Після завершення реєстрації Реєстратор видає Свідоцтво про реєстрацію із зазначенням назви та номера компанії та дати її реєстрації.

До нього також додаються Свідоцтво про місцезнаходження юридичної адреси компанії, Свідоцтво про акціонерів компанії та Свідоцтво про директорів та секретаря компанії.

3. Особливості оподаткування:

3.1. Ставка податку на прибуток (CIT) – 12.5% – 2.5%

З 2016 року на Кіпрі діє новий режим IP Box, що дозволяє зменшити базу податку на 80% щодо кваліфікованого прибутку, одержаного від використання кваліфікованих активів.

Корпоративний податок на дивіденди – 0%. Внесок на потреби оборони -17%, або 0%, за умови, якщо дохід дочірньої компанії більш ніж на 50% інвестиційний та ефективна податкова ставка португальської компанії не перевищує 6,25%.

3.2. WHT дивіденди, роялті – 0%.