Роль медіації в діяльності адвоката: адвокат Вікторія Поліщук

Чи може адвокат надавати також послуги медіації? Та чи передбачена для адвоката, який надає послуги медіації, відповідальність? – відповіді на ці питання надала керівник Центру трудового права та соціального забезпечення ВША НААУ Вікторія Поліщук під час вебінару, що відбувся у Вищій школі адвокатури.

На початку заходу лектор окреслила законодавчу базу для надання послуг медіації, звернувшись до положень процесуальних кодексів, державних стандартів та міжнародного законодавства.

Виділила лектор також судову практику, у якій сторонами було застосовано процедуру медіації. Наприклад, Ухвалою Верховного Суду від 20.06.2024 у справі № 910/18802/21 (910/3246/22) закрито провадження у справі за заявою ТОВ «Тар Альянс» надійшла заява у зв`язку з відмовою ТОВ «Тар Альянс» від заявлених у даній справі позовних вимог за результатами проведення медіації. В Ухвалі від 13.06.2024 у справі № 910/911/24 Господарський суд м. Києва зазначив, що оскільки обидві сторони звернулись до Господарського суду міста Києва з клопотаннями про зупинення провадження у справі, суд дійшов висновку про їх задоволення та зупинення провадження на час проведення медіації, але не більше дев’яноста днів з дня постановлення даної ухвали суду.

Далі лектор перейшла до питання можливості проведення медіації адвокатом, зауваживши на наступному. Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», який визначає правові засади організації та діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні, не містить обмежень щодо несумісності адвокатської діяльності з практикою у сфері медіації. Про медіацію в контексті правових послуг згадано у пункті 4 частини 1 статті 1 та пункті 4 частини 2 статті 7 Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Зазначені норми серед видів правових послуг в складі безоплатної первинної правової допомоги включать надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

Водночас кожен адвокат, який застосовує медіацію, повинен пам’ятати про дисциплінарну відповідальність за вчинення дисциплінарного проступку у виді попередження, зупинення права на заняття адвокатською діяльністю на певний строк або позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю з виключенням з Єдиного реєстру адвокатів України.

Окремо Вікторія Поліщук розповіла про, хто може стати медіатором, та які умови для цього мають бути дотримані:

 • 1. фізична особа, яка пройшла базову підготовку медіатора в Україні або за кордоном.
 • 2. базова підготовка медіаторів здійснюється за програмою обсягом (тривалістю) не менше 90 годин навчання, у тому числі не менше 45 годин практичного навчання.
 • 3. підготовку медіаторів здійснюють суб’єкти освітньої діяльності.
 • 4. суб’єкти освітньої діяльності, що здійснюють підготовку медіаторів, ведуть реєстри своїх випускників.
 • 5. медіатор може надавати послуги з медіації на платній чи безоплатній основі, за наймом, через суб’єкта, що забезпечує проведення медіації, через об’єднання медіаторів або індивідуально.
 • 6. медіатор проводить медіацію індивідуально як фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або як фізична особа-підприємець.

Медіатор не може:

 • 1) суміщати функцію медіатора з функцією іншого учасника медіації в одному конфлікті (спорі);
 • 2) надавати сторонам медіації консультації та рекомендації щодо прийняття рішення по суті конфлікту (спору);
 • 3) приймати рішення по суті конфлікту (спору) між сторонами медіації;
 • 4) бути представником або захисником будь-якої зі сторін у досудовому розслідуванні, судовому, третейському чи арбітражному провадженні у конфлікті (спорі), в якому він є чи був медіатором.

Водночас медіатор має право надавати сторонам медіації консультації та рекомендації щодо порядку проведення медіації та фіксування її результатів.

Медіатори можуть притягуватися до відповідальності за:

 • неправдиву рекламу (частина 2 статті 11 Закону України «Про рекламу»);
 • порушення договору (стаття 610 Цивільного кодексу України);
 • розголошення комерційної таємниці (Директива ЄС №2008/52/ЄС);
 • шахрайство (стаття 190 Кримінального кодексу України);
 • втручання у ділові відносини та в приватне життя (Кодекс етики).

Відзначила лектор на принципах, на яких має здійснюватися медіація, а саме:

 • добровільність;
 • конфіденційність;
 • нейтральність;
 • незалежність та неупередженість медіатора;
 • самовизначення та рівність прав сторін медіації.

До важливих моментів, які слід пам’ятати медіатору, очільниця Центру трудового права та соціального забезпечення ВША НААУ віднесла наступні:

 1. Медіація не може отримати «зелене світло», якщо одна з основних сторін не зрозуміла значення процесу;
 2. Участь у зустрічі не має сприйматися як показник прийняття вини для наступного судового розгляду;
 3. Потрібно враховувати вік, зрілість, інтелектуальні здібності людей;
 4. Медіатор має розуміти вразливість сторін;
 5. Зустріч має відбуватися в приміщенні.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.