Шаповал: Чи є конституційним цей Указ Президента? Чекайте, а до чого Конституція в цій країні?

Володимир Шаповал, заступник голови Конституційного Суду України у 2002-2005 роках, з 2005 року по червень 2007 року – представник Президента України у Конституційному Суді України та ексголова ЦВК надав коментар Lb.ua про конституційність Указу Президента про скасування Указу Президента про призначення Олександра Тупицького.

“Чи є конституційним цей Указ Президента? Чекайте, а до чого Конституція в цій країні? На жаль, я не жартую. Хто взагалі про це сьогодні думає! Забудьте. Це вже нікого не цікавить. Головне, що народ, піпл масово підтримає це. Облиште все інше. Хто ту Конституцію читав. «Все нормально, гарно, швидко, Президент – молодець, супер і це круто».

Коли я працював в Секретаріаті Президента, до мене порадитися приходив Ігор Пукшин (екс-заступник Секретаріату Президента Віктора Ющенка та юридичний партнер ексголови Офісу Президента Андрія Богдана). Ще тоді він говорив мені: «а що буде, якщо Президент скасує Укази своїх попередників?». Я тоді йому відповів: «Ти знаєш, Ігорьок, уявити ситуацію: народилася дитина, батькам видали документ, свідоцтво про народження. А потім якійсь добродій взяв та скасував його, визнав таким, що воно втратило чинність. Так що? Від цього дитини не стало?». Він суворо мене послухав. Але, як казали у свій час: «Ленін помер, але ідеї його живі». Пукшин, слава богу, живий, як і його ідеї. З того часу навіть з’явився жартівливий термін до таких рішень – «пукшинізми». От цей Указ Зеленського – це «пукшинізм».

Що слід тепер очікувати? На мою думку, найближчим часом будуть скасовані так само ті Укази Януковича, якими були призначені судді загальних судів. Якщо така логіка буде продовжуватися. Цей Указ – це не лише сигнал Тупицькому та Касьмініну. Хоча вони втрачають статус, право на довічне немаленьке утримання. Думаю, що це також сигнал для суддів загальних судів. А чому ні? Взяти всіх суддів, які не належним чином поводили себе під час Майдану і таке інше. Це також сигнал іншим суддям КСУ, які були призначені за часів Петра Порошенка. Я їх добре знаю. Зараз вони позабиваються у щілини, будуть підіймати руки «як треба».

Звичайно, Тупицький та Касьмінін зможуть оскаржити цей Указ. Мені сам Тупицький не симпатичний. Вважаю, що на 90% всієї конституційної катавасії – це його провина. Тому порад давати йому не буду. Процедура оскарження відома та проста. Вони це точно зроблять. Навіть як просто громадяни зможуть звернутися до КСУ з конституційною скаргою. Цікаво буде подивитися, як наші суди будуть поводити себе. Якщо вони не будуть задоволені рішеннями національних судів, то зможуть звернутися до ЄСПЛ. Це все передбачувано».