Щодо обов`язкових ознак зґвалтування та незакінченого замаху на зґвалтування

Незакінчений замах на зґвалтування, вчинений групою осіб, має місце у разі, коли співучасники заподіяли потерпілій особі тілесні ушкодження та погрожували застосувати до неї насильство, маючи намір вступити з потерпілою в статеві зносини, однак не довели злочин до кінця з причин, що не залежали від їхньої волі.

Обставини справи

ОСОБА_7 та ОСОБА_8 обвинувачувалися в тому, що вони вчинили замах на зґвалтування за таких обставин. Вказані особи, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, рухаючись на гужовому возі, на території, вкритій лісовими насадженнями, на відстані близько 1 км від полонини, зустріли потерпілу ОСОБА_10, яка йшла їм назустріч, та запропонували їй вступити з ними в статеві відносини. Після того, як ОСОБА_10 відмовила обвинуваченим і намагалася втекти, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 наздогнали її та з метою вступу у статеві відносини протягом приблизно 30 хв чіплялися руками за її одяг та різні частини тіла, із застосуванням фізичної сили, утримували її за руки, смикали і виривали із рук дві трекінгові палиці, якими вона захищалася від нападу. При цьому ОСОБА_8 ногою наніс удар ОСОБА_10 в область коліна, від чого вона впала та вдарилася об тверду поверхню ґрунту. Побачивши, що до місця події підходять ОСОБА_11 та ОСОБА_12, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 втекли з місця події. У результаті вчинених дій ОСОБА_10 отримала легкі тілесні ушкодження, що спричинили короткочасний розлад здоров’я.

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій

Місцевий суд визнав винуватими і засудив ОСОБА_7 за ч. 3 ст. 15 – ч. 3 ст. 152; ч. 2 ст. 186 КК; ОСОБА_8 – за ч. 3 ст. 15 – ч. 3 ст. 152 КК.

Апеляційний суд залишив без зміни цей вирок.

У касаційній скарзі захисник та засуджені стверджують, що зміст обвинувачення не відповідає фактичним обставинам справи, адже доказів, які б вказували на винуватість ОСОБА_7 та ОСОБА_8 в злочині, передбаченому ч. 3 ст. 15 – ч. 3 ст. 152 КК, обвинуваченням не наведено, а тому у їх діях відсутній склад вказаного злочину.

Позиція ККС

Залишено без зміни рішення судів попередніх інстанцій.

Обґрунтування позиції ККС

ККС вважає, що у діях обвинувачених має місце склад злочину, передбачений ч. 3 ст. 15 – ч. 3 ст. 152 КК.

ККС вважає, що місцевий суд обґрунтовано встановив винуватість ОСОБА_7 та ОСОБА_8 на підставі безпосереднього дослідження сукупності доказів, зокрема, показань обвинувачених, потерпілої, свідків, протоколу прийняття заяви про вчинення кримінального правопорушення, висновку судового експерта.

Апеляційний суд, переглядаючи вирок місцевого суду, в тому числі за апеляційною скаргою захисника, обґрунтовано дійшов висновку, що суд першої інстанції з дотриманням вимог ст. 370 КПК розглянув кримінальне провадження стосовно ОСОБА_7 та ОСОБА_8, їх винуватість у незакінченому замаху на зґвалтування, тобто статеві зносини із застосуванням фізичного насильства, погрози його застосування, вчиненого групою осіб (ч. 3 ст. 15 – ч. 3 ст. 152 КК) установлена на підставі об’єктивно з’ясованих фактичних обставин кримінального провадження, які підтверджено сукупністю досліджених та перевірених доказів, зокрема показаннями потерпілої, свідків та письмовими
доказами.

Посилання сторони захисту на те, що дії ОСОБА_18 не містять обов`язкових ознак зґвалтування, тобто злочину передбаченого ст. 152 КК в редакції на час його вчинення, є необґрунтованими, оскільки останнім не інкримінується зґвалтування, як закінчений злочин, а лише незакінчений замах на його вчинення. Тобто фактично статевих зносин ОСОБА_8 з потерпілою не настало з причин, що не залежали від їх волі, і вони не вчинили всіх дій, які вважали необхідними для доведення злочину до кінця.

Постанова колегії суддів Третьої судової палати ККС ВС від 01.03.2023 у справі No 305/1573/16 https://reyestr.court.gov.ua/Review/109446137