Щодо визначення юрисдикції спору за договором про надання безвідсоткової фінансової допомоги

Договір про надання безвідсоткової фінансової допомоги на поворотній основі для організації підприємницької діяльності, укладений між державною установою та фізичною особою як учасником пілотного проєкту (а не як суб’єктом підприємницької діяльності), не може бути кваліфікований як господарський. Спір щодо повернення такої допомоги підлягає розгляду в порядку цивільного, а не господарського судочинства, оскільки первинний договір укладався з фізичною особою, яка на момент укладення не мала статусу
підприємця.

Полтавський обласний центр зайнятості подав позов до ОСОБА_1 про стягнення безвідсоткової фінансової допомоги, посилаючись на те, що між сторонами було укладено договір про надання фінансової допомоги на поворотній основі для підприємницької діяльності. У межах тристоронніх договорів центр зайнятості перерахував відповідачці як ФОП грошові кошти, які вона не повернула, не виконавши умови договору.

Рішенням районного суду позов задоволено з підстав доведеності заявлених вимог.

Постановою суду апеляційної інстанції рішення суду першої інстанції скасовано, провадження у справі закрито, оскільки спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.

Верховний Суд не погодився з висновком суду апеляційної інстанції, постанову скасував, справу передав до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду, зазначивши, що договір про надання учаснику пілотного проєкту безвідсоткової фінансової допомоги на поворотній основі для організації підприємницької діяльності укладено між обласним центром зайнятості, районною філією обласного центру зайнятості, Управлінням соціального захисту населення районної державної адміністрації та відповідачем як з фізичною особою (учасником пілотного проєкту), а не як із суб’єктом підприємницької діяльності, тому такий договір не може бути кваліфікований як господарський. Саме цей договір став підставою для виникнення у сторін зобов’язань, зокрема: у позивача – перераховувати кошти шляхом оплати витрат на закупівлю передбаченого бізнес-планом відповідача обладнання для організації її підприємницької діяльності, а у відповідача – повернути сплачені кошти під час здійснення своєї господарської діяльності, з метою організації якої надавалась безвідсоткова фінансова допомога.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 02 травня 2024 року у справі №551/13/23 (провадження № 61-15589св23) можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/118820374.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.