Ефективна робота всіх органів влади під час триваючої війни має критичне значення для України. На жаль, непоодинокими лишаються випадки, коли замість забезпечення оптимізації роботи і підвищення ефективності, окремі посадовці, незважаючи на складні виклики, що стоять перед державою, використовують своє службове положення в особистих цілях.
І якщо у виконавчій і законодавчій владі суспільство звертає увагу на зловживання недобросовісних посадовців, то у судовій їхні сумнівні дії часто залишаються без належної уваги. Сьогодні хотілося б поговорити про таку поведінку з боку окремих суддів Конституційного Суду України на прикладі “плідної співпраці” судді Ольги Совгирі зі своїм помічником.
З 2016 року в Україні запроваджений особливий вид конституційного звернення – конституційна скарга. Якщо особи вважають, що застосований в остаточному судовому рішенні в їхній справі закон України суперечить Конституції держави, то можуть подати конституційну скаргу до Конституційного Суду України (КСУ). Тобто, це додатковий інструмент захисту прав фізичних та юридичних осіб. Раніше таке право мали лише окремі органи влади.
Про це зазначає голова Асоціації судових репортерів України, засновник ГО “Центр викривачів корупції” Сергій Козлов, повідомляє Цензор.
Питання ефективності запровадженого в Україні механізму конституційних скарг – дискусійне. Є низка моментів, в яких цей інструмент може бути вдосконалений, але це вже тема для окремого великого матеріалу. Однак безперечно, що завдяки цьому інструменту вже була ухвалена низка важливих рішень в масштабі всієї держави. Так, у червні 2019 року за конституційною скаргою КСУ визнав неконституційним право Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) подавати позови щодо недійсності угод.
І це лише один приклад того, яку вагу має цей інструмент. Варто згадати й про те, що він має суттєве значення в контексті європейської інтеграції України, зокрема, виконання Європейської конвенції з прав людини.
Тож є розуміння, що конституційна скарга – це важлива і необхідна складова правової держави. Але, на жаль, практика показує, що саме розуміння її дієвості потягнуло за собою спроби певного роду зловживань, масштаби яких наразі можливо не помітні, але в перспективі можуть мати вкрай негативні наслідки для України. Йдеться про “професійних конституційних скаржників”, які мають безпосереднє відношення до самого суду.
Конституційний скаржник… з КСУ
Один із неминучих наслідків запровадження інституту конституційної скарги – збільшення навантаження на КСУ. Якщо у 2016 році, коли були запроваджені відповідні законодавчі зміни, до КС надійшло лише 39 конституційних скарг, то у 2018 році їхня кількість сягнула вже майже 700, дещо скоротившись у подальші роки і значно зменшившись, із зрозумілих причин, у 2022 році. У 2023 році ця цифра знову зросла – до 412.
Звичайно, далеко не всі скарги доходять до розгляду, частині заявників з різних причин відмовляють у розгляді конституційного провадження. Втім, масштаби в будь-якому разі доволі значні.
Тому особливу увагу привертає ситуація, коли в переліку скаржників виникає одна і та сама людина. Звичайно, ніхто не обмежений у праві подавати конституційні скарги. До того ж, інколи виникають дещо абсурдні ситуації, коли людина раз по раз подає одну й ту саму конституційну скаргу, оформлену неналежним чином, раз по раз отримує відмову, але не зупиняється.
Та є й набагато “цікавіші” ситуації. До прикладу, з 2018 року до КС надійшло понад 20 скарг від громадянина В’ячеслава Юрійовича Плескача. Вони вже стосувалися різних питань – від конституційності положень Кодексу адміністративного судочинства і Цивільного процесуального кодексу, до законів “Про доступ до публічної інформації” та “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”.
Така активність привертає до себе увагу, в першу чергу, через те, що В’ячеслав Плескач був помічником народної депутатки Ольги Совгирі, коли та була представницею Верховної Ради у КСУ. У липні 2022 року вона зі скандалом була призначена… суддею Конституційного Суду України. Більше того, вже у серпні того ж року В’ячеслав Плескач став науковим консультантом у патронатній службі Совгирі, як судді КСУ. Саме після призначення Ольги Совигрі суддею, В’ячеслав Плескач активізувався, як “скаржник”. Лише за минулий рік він подав до КСУ 10 скарг.
Тобто факти свідчать про прямий зв’язок між роботою Ольги Совгирі у КСУ і “конституційною активністю” її помічника. При цьому, конфлікт інтересів очевидний. І виникає багато запитань щодо того, в яких цілях з’являються все нові й нові скарги, про які не могла не знати суддя КСУ.
Заради справедливості слід зазначити, що далеко не всі скарги Плескача КСУ приймає до розгляду. З іншого боку, деякі його скарги КС розглядає набагато швидше, аніж скарги інших заявників.
Так, наприклад, скаргу від 8 грудня минулого року про конституційність пункту 3 частини другої статті 394 ЦПК колегія суддів розглянула вже 20 грудня (тоді у відкритті провадження було відмовлено). Зазвичай від подання скарги до її розгляду КСУ проходить місяць-два, як було у випадку скарги Плескача від 10 листопада про конституційність частини шостої статті 45 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”, яку вже прийняли до розгляду і розглядали на відкритій частині пленарного засідання Першого сенату КСУ 17 січня цього року.
КСУ “не бачить” конфлікту інтересів
Ще більше питань викликає той факт, що до цього “марафону конституційних скарг” долучають не лише помічника судді, але й його родичів. Так, у травні 2023 року до КСУ надійшла скарга від Ганни Григорівни Плескач, матері помічника Ольги Совгирі. Вона оскаржувала конституційність частини 1 статті 90 Кримінального процесуального кодексу України.
І отут сталася кричуща ситуація, яка кидає тінь на роботу КСУ в цілому. Тоді Ольга Совгиря, яка входить до складу Першого сенату КСУ, заявила про самовідвід, зважаючи на перераховані вище обставини і її зв’язки із В’ячеславом Плескачем. Далі наводимо цитату з ухвали КСУ.
“Суддя Конституційного Суду України Совгиря О.В. 11 травня 2023 року звернулася до Першого сенату Конституційного Суду України із заявою про самовідвід, у якій зазначила, що Плескач Ганна Григорівна є матір’ю Плескача В’ячеслава Юрійовича, який працював на посаді її помічника-консультанта як народного депутата України з 3 вересня 2020 року по 27 липня 2022 року, а з 8 серпня 2022 року по 4 січня 2023 року – у її патронатній службі на посаді наукового консультанта судді Конституційного Суду України”.
Розглянувши цю заяву, КСУ відхилив самовідвід Совгирі, вирішивши, що ці обставини “не є такими, що вказують на наявність реального чи потенційного конфлікту інтересів і не можуть вплинути на об’єктивність та неупередженість судді Конституційного Суду України під час розгляду цієї справи”.
Надалі ж Перший сенат КСУ, до складу якого входить Ольга Совгиря, розглядав і низку інших скарг В’ячеслава Плескача, наприклад, вже згадану – щодо конституційності закону про адвокатуру. У відкритих джерелах інформації про те, що Совгиря і тут заявляла самовідвід – немає, виходячи з матеріалів засідань КСУ – вона брала участь у розгляді.
Тож лишається тільки здогадуватися, чи була скарга Ганни Плескач (яка ні до, ні після того жодного разу не зверталася до КСУ) інструментом для “легітимізації” участі Ольги Совгирі у розгляді скарг, до підготовки яких вона може мати безпосередній зв’язок?
Не можна лишати поза увагою і питання щодо того, якою є мета такої “активності”? Чому Ольга Совгиря використовує пов’язаних осіб для того, щоб оцінювати конституційність норм законодавства? А КСУ – дозволяє їй “безконфліктно” розглядати конституційні скарги свого помічника? А головне питання в цій ситуації – чи дійсно суддя стоїть на сторожі Конституції, чи діє в чиїхось інтересах і створює передумови для “перегляду” “незручних” для когось положень законодавства?
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.