Стягнення аліментів на утримання дитини, яка продовжує навчання, є одним із способів захисту інтересів дитини

На період навчання дитина не має самостійного заробітку та потребує матеріальної допомоги з боку батьків, які зобов’язані утримувати своїх повнолітніх дітей, що продовжують навчатися, до досягнення ними двадцяти трьох років.

13квітня 2021 року Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду розглянув у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на її утримання.

Суд установив, що ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_1; батьки позивача розлучились.ОСОБА_1 є особою з інвалідністю третьої групи з дитинства.

Позивач навчається у вищому навчальному закладі. Відповідно до договору про платне навчання за замовленням ОСОБА_1 переведена на другий курс вищого навчального закладу. Строк дії договору з 01 вересня 2018 року до 30 червня 2021 року. Відповідно до договору про навчання (надання освітніх послуг) ОСОБА_1 навчалась у коледжі на заочній формі навчання.

Рішенням міськрайонного суду позов задоволено частково, стягнено з відповідача на користь позивача половину суми за навчання в коледжі.

Постановою апеляційного суду рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні вимоги про стягнення аліментів на дитину, що продовжує навчання, скасовано та ухвалено в цій частині нове рішення. Стягнено з відповідача на користь позивача, яка продовжує навчання у вищому навчальному закладі, аліменти щомісячно,починаючи з дати вступу і до закінчення нею навчання, але не більше ніж до досягнення двадцяти трьох років.

Верховний Суд залишив без змін постанову апеляційного суду з огляду на таке.

Згідно з частиною другою статті 27 Конвенції Організації Об ’єднаних Націй про права дитини від 20 листопада 1989 року батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Правовідносини щодо утримання батьками повнолітніх дочки, сина регулюються главою 16 СК України, яка, зокрема, передбачає обов’язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, у спосіб сплати аліментів (статті 199, 200, 201 СК України).

Статтею 199 СК України передбачено обов’язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання. Якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу; право на утримання припиняється у разі припинення навчання; право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.

Стягнення аліментів на утримання дитини, яка продовжує навчання,є одним із способів захисту інтересів дитини, забезпечення одержання нею коштів, необхідних для її життєдіяльності, оскільки на період навчання вона не має самостійного заробітку та потребує матеріальної допомоги з боку батьків, які зобов’язані утримувати своїх повнолітніх дітей, що продовжують навчатися, до досягнення ними двадцяти трьох років.

Згідно зі статтею 200 СК України суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 цього Кодексу. При визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.

Суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), і щодо яких таким платником аліментів не доведено джерело походження коштів для їх оплати.

Суд апеляційної інстанції, установивши, що дочка відповідача – ОСОБА_1 продовжує навчатися та у зв’язку з цим потребує матеріальної допомоги, а відповідач, який є працездатною особою, зобов’язаний та має можливість утримувати повнолітню дочку, дійшов правильного висновку про стягнення з відповідача аліментів на повнолітню дочку, яка продовжує навчання до досягнення нею 23-річного віку.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 13 квітня 2021 року у справі No 308/4214/18 (провадження No 61-16005св2 0) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/96281790