Строк дії обмежувального припису має бути пропорційним і достатнім та визначається судом із урахуванням оцінки ризиків

24 жовтня 2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду розглянув у порядку письмового провадження справу за заявою ОСОБА_1, яка діє в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3,до ОСОБА_4 про видачу обмежувального припису.

Ухвалюючи рішення про задоволення заяви про видачу обмежувального припису, суд першої інстанції виходив із доведеності факту вчинення ОСОБА_4 домашнього насильства, свідками якого стали малолітні діти.Суд першої інстанції вважав за необхідне видати обмежувальний припис стосовно ОСОБА_4 строком на шість місяців.Постановою Луганського апеляційного суду від 06березня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_4 задоволено частково. Рішення Лисичанського міського суду Луганської області від 13 грудня 2018 року змінено, зменшено термін дії обмежувального припису виданого судом щодо ОСОБА_4 у вигляді заходів тимчасового обмеження його прав із шести до одного місяця. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Змінюючи рішення суду першої інстанції в частині визначення строку дії припису із шести до одного місяця, апеляційний суд дійшов висновку про від сутність підстав для визначення максимального строку дії заходів тимчасового обмеження прав, а вважав достатнім та обґрунтованим строк дії таких заходів у один місяць.

За результатами розгляду Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду прийняв постанову, в якій погодився із висновком апеляційного суду та зазначив таке.

Встановивши випадок домашнього насильства стосовно заявниці у присутності малолітніх дітей, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли правильного висновку про наявність підстав для задоволення заяви про видачу обмежувального припису.

Разом із тим строк дії обмежувального припису має бути пропорційним і достатнім. Таким чином, апеляційний суд, з урахуванням оцінки ризиків, дійшов правильного висновку, про те, що максимальний строк дії обмежувального припису за обставин,встановлених у справі, є надмірним та обґрунтовано зменшив його до мінімального (один місяць).

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 24 жовтня 2019 року у справі No 415/10120/18 (провадження No 61-7849св19) можна ознайомитися за посиланням http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/85238186