Судді нехтують правом адвокатів на здоров’я: Валентин Гвоздій

Судді ставлять під загрозу здоров’я і життя адвокатів, коли не враховують загрозу заразитися коронавірусом, як поважну причину для неприбуття на судове засідання.

Про це сказав заступник голови Національної асоціації адвокатів Валентин Гвоздій під час круглого столу на тему: «Особливості роботи суду в період пандемії: організаційні заходи та питання санітарно-епідеміологічної безпеки».

На цьому заході керівництво Вищої ради правосуддя, Ради суддів, НААУ, представники Міністерства охорони здоров’я, Всесвітньої організації охорони здоров’я, інших міжнародних організацій обговорювали рекомендації для роботи судів в умовах карантину.

Валентин Гвоздій наголосив, що у цих рекомендаціях має бути врахована позиція адвокатури, бо наразі адвокати відчувають упередження, оскільки судді не враховують їхні інтереси і права, в тому числі, на здоров’я і на життя.

«Ми маємо понад 30 дисциплінарних скарг по всій країні, ініційованих суддями, щоб притягнути адвокатів до дисциплінарної відповідальності за те, що вони не з’являються на судові засідання, а просять його відкласти у зв’язку з коронавірусом. Ми вважаємо, що така ситуація є абсолютно неприйнятною, суперечить Конституції України в першу чергу, тому що не може реалізація необхідності здійснення правосуддя, що не ставиться під сумнів, порушувати права людини», – зазначив він.

Як приклад він навів інформацію про спалах пандемії в Печерському районному суді Києва. «Скажіть, будь ласка, чи піде адвокат, яка є матір’ю, у якої вдома двоє неповнолітніх дітей, на судове засідання в такий суд, де оголошено спалах пандемії!? Звичайно, вона попросить так засідання відкласти, або провести в режимі відеоконференції», – сказав Гвоздій.

В свою чергу голова Ради суддів України Богдан Моніч заявив, що адвокати нібито зловживають коронавірусом, як підставою для неявки на засідання. Він нагадав, що за законом, правосуддя в Україні не може зупинятися навіть під час військового стану. На його думку, така ж логіка має діяти і під час карантину.

«Правосуддя в Україні не може зупинятися навіть під час військового стану. А це значить, що коли адвокат захищає свого клієнта, то він зобов’язаний ходити до суду навіть під кулями, я перепрошую», – сказав він.

Валентин Гвоздій наголосив, що не може погодитися з логікою, що адвокати мають наражатися на небезпеку не дивлячись ні на що. Він нагадав, що на відміну від суддів, на захист здоров’я адвокатів держава кошти не виділяє, навіть тих для тих адвокатів, які працюють у системі безоплатної правової допомоги.

«Ми самі намагаємося як можемо забезпечувати найбільш вразливі категорії адвокатів – це адвокати похилого віку, які зараз перебувають вдома, тому що вони в зоні ризику. І я не хочу толерувати зараз коментарі, що якщо вони обрали професію адвоката і їм є 60 років, то вони повинні йти і наражати себе на смертельну небезпеку», – наголосив Валентин Гвоздій.

На доручення голови Національної асоціації адвокатів України Лідії Ізовітової він запропонував Раді суддів України і Вищій раді правосуддя налаштувати комунікацію і врахувати в рекомендаціях для судів позицію адвокатів.

Голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко зазначив, що необхідно добитися балансу між безперервністю правосуддя і неухильним дотриманням прав людини. Він запевнив, що ВРП, яка координує вироблення спільних рекомендацій для роботи судів в умовах карантину, врахує позицію адвокатів і інших учасників судових процесів при розробці рекомендацій.