Суддя ВС Фомін розповів щодо двох груп рішень слідчого судді, можливість ухвалення яких прямо не передбачена КПК

У постанові від 31 травня 2021 року у справі № 646/3986/19 (провадження № 51-3335кмо20) ОП ККС ВС зробила висновок про те, що рішення слідчого судді про повернення клопотання про арешт майна, ухвалене слідчим суддею в межах механізму, передбаченого ч. 6 ст. 9 КПК України, у зв’язку з недотриманням при подачі такого клопотання вимог ч. 2 ст. 132 КПК України, не підлягає оскарженню в апеляційному порядку під час досудового розслідування.

Про це зазначив суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Сергій Фомін, повідомляє Судова влада.

«У цій постанові важливою є і мотивувальна частина, оскільки викладені в ній обґрунтування дали поштовх для прийняття багатьох інших судових рішень Верховного Суду. Так, об’єднана палата визначила дві групи рішень слідчого судді, можливість ухвалення яких прямо не передбачена КПК України в межах відповідних регламентованих цим Кодексом процедур. Перша – ухвалені поза межами процедури, передбаченої КПК України (з питань, процедура вирішення яких слідчим суддею не передбачена цим Кодексом), друга – ухвалені в межах передбаченої КПК України процедури із застосуванням положень ч. 6 ст. 9 КПК України та загальних засад кримінального провадження, визначених ч. 1 ст. 7 цього Кодексу», – зауважив Сергій Фомін.

До того ж, наголосив доповідач, ОП ККС ВС зазначила, що питання про апеляційне оскарження другої групи рішень потребує диференційованого підходу, та виділила три підгрупи. Це ухвали слідчого судді, якими вирішуються питання:

  • – стосовно обмеження конституційних прав особи (застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою; застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту; застосування запобіжного заходу у вигляді застави; відсторонення від посади та ін.);
  • – що мають істотне значення для здійснення ефективного досудового розслідування (наприклад, відмова в наданні дозволу на затримання, у здійсненні спеціального досудового розслідування тощо);
  • – щодо долі досудового розслідування чи кримінального провадження в цілому (закриття кримінального провадження на підставі ч. 9 ст. 284 КПК України тощо).

ОП ККС ВС визначила, що перевірці в апеляційній інстанції підлягають лише ухвали слідчого судді, які пов’язані з можливістю істотного обмеження прав, свобод та інтересів особи або мають вирішальне значення для руху досудового розслідування чи кримінального провадження в цілому.