Суддя ВС Стефанів про застосування в умовах війни норм КПК під час розгляду справ щодо домашнього насильства

Суддя ВС у Касаційному кримінальному суді Надія Стефанів зазначила, що воєнний стан, серед іншого, спричинив збільшення кількості кримінальних проваджень, пов’язаних із домашнім насильством.

Про це повідомляє Судова влада.

Це, зокрема, пов’язано з тим, що зараз кожен із нас справді переживає певну травму і відчуває на собі тягар війни. Це особливо стосується і військовослужбовців, які повернулися додому та мають сильні психологічні травми й посттравматичний стресовий розлад. Тому, на думку судді, і правоохоронці, які складають протоколи про вчинення домашнього насильства, і судді, які розглядають відповідні справи, повинні враховувати, що з однієї сторони, звичайно, потрібно захистити потерпілу особу відповідно до закону, а з іншої, – з’ясувати причини того, чому така ситуація відбулася.

Надія Стефанів нагадала, що після ратифікації Україною Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами і внесення відповідних змін до законодавства Верховний Суд активно напрацьовував та узагальнював практику розгляду справ, пов’язаних із домашнім насильством.

Доповідачка також зазначила, що єдності судової практики у справах, пов’язаних із домашнім насильством, сприятиме і впровадження в судах спеціалізації з розгляду справ саме цієї категорії.

Щодо застосування норм процесуального права під час розгляду справ стосовно домашнього насильства суддя зосередилася на питанні про забезпечення обов’язкової явки учасників судового засідання в адміністративних справах і застосування заходів процесуального примусу. Також вона вказала на необхідність належного обґрунтування для застосування обмежувального заходу або надання відмови в його застосуванні. Основна підстава застосування таких заходів, як зауважила доповідачка, – наявність ризиків повторного вчинення домашнього насильства.

Надія Стефанів зупинилася на понятті систематичності в кримінальних провадженнях щодо домашнього насильства. Відповідно до позиції ВС для доведення систематичності домашнього насильства (три й більше випадки) суд має встановити лише, чи були такі випадки раніше, чи були вони об’єднані єдиним умислом, а також чи був у таких випадках спеціальний суб’єкт.

Наголосила суддя і на необхідності розмежування гендерно зумовленого та домашнього насильства, які є різними видами насильства відповідно до Стамбульської конвенції. Також під час розгляду таких справ завжди треба звертати увагу, чи не стала свідком насильства дитина. Це важливо, адже, за Стамбульською конвенцією, якщо дитина є свідком насильства, то вона автоматично набуває статусу потерпілої особи.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.