Суддя ВС Жанна Мельник-Томенко під час Пленуму пояснила чому не варто звертатись до КСУ з виборчих питань

Під час Пленуму Верховного Суду обговорювалось питання необхідності конституційного звернення до Конституційного Суду України і суддя-доповідач із питання щодо конституційності п. 7 ч. 1 ст. 205 Виборчого кодексу України Жанна Мельник-Томенко зазначила, що відповідне звернення надійшло від Шостого апеляційного адміністративного суду, зроблене на основі висновку до однієї з його постанов.

За словами судді, цей суд у листі на обґрунтування необхідності вирішення цього питання Конституційним судом зазначив, що конституційні права громадян обирати і бути обраними до органів місцевого самоврядування можуть бути обмежені у випадках, передбачених Конституцією, в умовах воєнного або надзвичайного стану із зазначенням строку дії цих обмежень.

Щодо конституційності п. 7 ч. 1 ст. 205 Виборчого кодексу України, яким на Центральну виборчу комісію покладено обов’язок прийняти рішення про неможливість проведення виборів до відповідних органів місцевого самоврядування у разі встановлення неможливості забезпечити підготовку та проведення місцевих виборів відповідно до положень цього Кодексу, Пленум ВС визнав, що обґрунтованих підстав для такого звернення немає.

Про це повідомляє Судова влада.

«У той же час цим пунктом закріплено повноваження ЦВК обмежити право громадян обирати і бути обраними до органів місцевого самоврядування, прийнявши рішення про неможливість проведення місцевих виборів. Колегія суддів прийшла до висновку, що цей пункт 7 суперечить Конституції України», – поінформувала Мельник-Томенко.

Як зазначила доповідачка із цього питання – секретар судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Жанна Мельник-Томенко, недопущення здійснення виборчого процесу в умовах, за яких неможливе безперешкодне та вільне волевиявлення громадян, є саме тією легітимною метою, яка зумовлює наявність у Виборчому кодексі України норми п. 7 ч. 1 ст. 205 і дає підстави стверджувати про правомірність передбаченого нею обмеження реалізації виборчого права.

«Цей висновок означає, що цей суд вбачає ознаки неконституційності у відсутності визначеного алгоритму застосування, що не стосується змісту самого положення пункту 7, і допускає його застосування попри твердження, що цей пункт обмежує виборчі права громадян. Отже, у висновках цього суду відсутнє чітке і однозначне обґрунтування невідповідності Конституції України спірного положення пункту 7», – заявила Мельник-Томенко.

Як зазначила суддя-доповідач, іншою причиною, через яку необхідно відмовити у зверненні до КСУ з цього питання, є те, що постанова, на яку посилається Шостий апеляційний адміністративний суд, була скасована постановою іншої судової інстанції.

Аби першим отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.