Судова реформа демонструє розбіжності з конституційними засадами і порушення державного суверенітету: Ставнійчук

Судова реформа в Україні триває впродовж 30 років, але останні етапи демонструють розбіжності профільного законодавства про судоустрій з конституційними основами. Окрім того, деякі ідеї суперечать державному суверенітету.

Про це заявила під час другої національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи» Голова Комітету з питань верховенства права НААУ Марина Ставнійчук. Повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

Колишня членкиня Венеційської комісії виокремила низку системних проблем, які унеможливлюють розбудову стабільної і ефективної системи правосуддя. Так, насамперед позитивному результату змін перешкоджає недовіра учасників реформи та недовіра громадян до органів державної влади, зокрема, і судової. «Ми бачимо намагання чинних політиків проблеми свого авторитету і сприйняття їх народом перекласти виключно на судову владу. Це тенденція недовіри», – наголосила Марина Ставнійчук.

Власне судова реформа розробляється без визначеної стратегії, критеріїв, цілей і завдань. Кожен новий етап починається без оцінки результатів попереднього етапу. Тривалість кожного етапу стає все меншою, що призводить до нестабільності законодавства. Прикладом відсутності такої аналітики є і припинення повноважень ВККС у листопаді 2019 року без належної аналітики її діяльності. Невдачі судової реформи пояснюються і тим, що пропоновані зміни не забезпечено розрахунками кадрових та бюджетних ресурсів.  

«Наявність розбіжностей між чинним законодавством і конституційними засадами. Тобто, зі стелі формуються пропозиції, мало звертають увагу на положення Конституції, яка в частині судової влади була відреформована щойно в 2016 році. Реально минуло лише 4 роки, а вже даються нові пропозиції без аналізу того, як працює те, що запроваджено», – констатувала Марина Ставнійчук.

На її думку, останній етап судової реформи взагалі мав політичні цілі і супроводжувався порушенням конституційної процедури внесення змін до Основного закону.

Нагадаємо, 30 листопада відбувається друга національна дискусія «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи». Співорганізаторами заходу є НААУ та Вища рада правосуддя. До порядку денного дискусії внесено стратегічні питання реалізації судової реформи, роль професійних спільнот у розробці законодавства про судоустрій та адвокатуру, конституційні аспекти участі міжнародних експертів у формуванні органів суддівського врядування.