Сума коштів, на яку накладається адміністративний арешт, не повинна перевищувати суму податкового боргу

16 квітня 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29листопада 2016року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13червня 2017року у справі No804/7201/16 (провадження NoК/9901/32747/18) за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Футбольний клуб «Дніпро» про накладення арешту на кошти та інші цінності на розрахункових рахунках.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Контролюючий орган звернувся до суду з позовом про накладення арешту на кошти та інші цінності на розрахункових рахунках платника податків, який мав податковий борг. Майно, яке йому належало, було описане в податкову заставу в сумі меншій за розмір податкового боргу.

Дніпропетровський окружний адміністративний суд постановою, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, відмовив у задоволенні адміністративного позову.Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що в контролюючого органу були відсутні законні підстави для застосування арешту коштів платника податків і звернення до суду. Було враховано, що пошук і опис майна здійснювалися після звернення до суду, відсутність доказів пошуку всього майна платника податків, і те, що балансова вартість майна була меншою, ніж розмір податкового боргу.

Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення– без змін.

ОЦІНКА СУДУ

Сума коштів, на яку накладається арешт, не повинна перевищувати суму податкового боргу, право на стягнення якої наявне в органу державної податкової служби на момент прийняття судом рішення про застосування адміністративного арешту. Тобто арешт може стосуватися лише тих коштів, які є необхідними для виконання зобов’язань платника податків.

Якщо на день звернення до суду контролюючий орган не надав доказів здійснення пошуку всього майна, що належить платнику податків і балансова вартість якого є меншою, ніж сума податкового боргу, то вимоги з накладення арешту на кошти та інші цінності на розрахункових рахунках платника податків є передчасними та необґрунтованими.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 16 квітня 2020 року у справі No 804/7201/16 можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/88832725.