Система призначення покарання неповнолітнім, які визнані винними у вчиненні кримінальних правопорушень, є неефективною: Голова ККС ВС Кравченко

За словами Станіслава Кравченка, у 2020 році суди першої інстанції розглянули 3,1 тис. кримінальних проваджень щодо неповнолітніх. Майже 2,1 тис. неповнолітніх були засуджені за вчинення кримінальних правопорушень, 632 з них – у віці від 14 до 16 років. 1058 неповнолітніх засуджені за вчинення тяжких і особливо тяжких злочинів. До позбавлення волі на певний строк засуджено 259 неповнолітніх.

Про це повідомляє прес-служба ВС.

«Загальновідомим є той факт, що у психіці особи, яка тривалий час перебуває у місцях позбавлення волі, відбуваються безповоротні зміни. І часто трапляється, що особи, які вже у більш зрілому віці притягуються до кримінальної відповідальності за вчинення чергового кримінального правопорушення, у неповнолітньому віці були засуджені до покарання у виді позбавлення волі», – розповів Станіслав Кравченко.

Тому питання призначення покарання неповнолітнім надзвичайно важливе. Коли суд визначає розмір покарання неповнолітньому, то має враховувати багато факторів.

«Що стосується засудження неповнолітніх осіб до позбавлення волі, то погоджуюся з думкою інших доповідачів, які зауважували, що кримінальне законодавство значною мірою побудоване для дорослих. Система призначення покарання неповнолітнім, які визнані винними у вчиненні кримінальних правопорушень, є неефективною», – зауважив спікер.

Голова ККС ВС навів приклад такої ситуації: суд розглядає кримінальне провадження щодо неповнолітнього, який вчинив кілька крадіжок майна, і перед судом виникає питання про призначення особі покарання за вчинення кількох кримінальних правопорушень. Як свідчить аналіз судової практики, якщо неповнолітня особа вперше скоїла кримінальне правопорушення (і це не тяжкий насильницький чи особливо насильницький злочин), то суд, навіть призначаючи їй такий вид покарання, як позбавлення волі, застосовує ст. 75 КК України – звільнення від відбування покарання з випробуванням.

«Якщо до суду направляється кримінальне провадження по одному епізоду вчиненої неповнолітнім крадіжки, то виділення такого епізоду не дозволяє суду застосувати ст. 75 КК України, оскільки нинішня конструкція цієї статті визначає, що особа звільняється від відбування покарання за умови невчинення нового кримінального правопорушення», – зазначив Станіслав Кравченко.

Таку ситуацію можна виправити, внісши зміни до законодавства.