Під час вебінару у Вищій школі адвокатури на тему “Тактика захисту інтересів ОСББ у справах про оскарження рішень”, Гніздовська Надія, адвокат, партнер адвокатського об’єднання “Юріс Феррум”, розповіла про юрисдикцію та про оскарження загальних зборів ОСББ.
Установчі збори співвласників ОСББ це найперші збори співвласників. Вони скликаються для створення ОСББ. Установчі об’єднання в новозбудованих багатоповерхових будинках можуть бути проведені після державної реєстрації правовласності на більшу половину квартир або нежитлових приміщень в такому будинку.
Скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менше як з 3-х власників квартир або нежитлових приміщень. Рішення про скликання установчих зборів оформлюється протоколом засідання ініціативної групи. Рішення вважається прийнятим якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників. Якщо в результаті проведення установчих зборів, для прийняття рішення, не набрано необхідної кількості голосів “за”, проводиться письмове опитування власників, які не голосували на установчих зборах.
Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів “за” не набрано, рішення вважається не прийнятим.
Установчі збори приймають рішення про створення об’єднання та затверджують його статут.
Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються також ті голоси, які подані співвласниками під час проведення установчих зборів та голоси подані під час письмового опитування.
Рішення оформлюється особистим підписом кожного хто проголосував із зазначенням результату голосування за/проти. Установчі документи об’єднання підписує Голова установчих зборів або інша уповноважена установчими зборами особа.
За ст. 10 ЗУ “Про ОСББ”:, рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому порядку.
Позовна давність – 3 роки. Позивач – це особа права якої порушено рішенням. Стосовно юрисдикції, то спори про оскарження ОСББ – це господарське судочинство тому, що спір є найбільш наближеним до спорів, пов’язаних з діяльністю або припинення діяльності юридичної особи.
За постановою Великої Палати ВС від 02.10.2019 р.,ОСББ – це юридична особа, створена власниками квартир та нежитлових приміщень багатоповерхового будинку, для сприяння управлінням, утриманням та використанням їхнього спільного майна.
Не завжди оскарження рішень ОСББ відносяться до господарського судочинства. Все залежить від характеру позовних вимог. Така позиція викладена в постанові Великої Палати ВС 26 лютого 2020 року .
Державна реєстрація ОСББ проводиться в порядку встановленої законом для державної реєстрації юридичних осіб.
Об’єднання вважається утвореним з дня його реєстрації. Законодавство не визначає юрисдикційну належність спору.
Юрисдикція не адміністративна тому, що:
- спір не є публічно-правовим, навіть якщо виник у зв’язку з протиправним внесенням до ЄДР суб’єктом владних повноважень запису
- відповідач – суб’єкт владних повноважень, а предмет перегляду – його акт індивідуальної дії, юрисдикція не обов’язково адміністративна
- наявний приватноправовий інтерес