Тиск на адвоката в сімейних спорах: адвокат Тетяна Кондратенко

Під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів у Вищій школі адвокатури на тему “Тиск на адвоката в сімейних спорах”, Кондратенко Тетяна, адвокат АО «АФ «АКТІО», член Центру сімейного права НААУ, розповіла про види та особливості сімейних справ.

Сімейні спори є вкрай емоційні, тому на початку роботи адвоката з клієнтом бажано щоб клієнт поспілкувався з психологом. Саме психолог попрацює з його емоціями, і лише тоді можлива конструктивна розмова адвоката з клієнтом.

Види сімейних спорів:

 • спори безпосередньо між подружжям (про розірвання шлюбу, поділ майна)
 • спори стосовно дітей (про визначення/зміну місця проживання дитини, усунення перешкод у спілкуванні, стягнення аліментів, про викрадення дітей та інші)
 • інші (усиновлення, видача обмежувальних приписів тощо).

Під час надання правової допомоги в сімейних спорах дуже часто відбувається ідентифікація адвоката з клієнтом, і коли на засіданні адвокат є представником клієнта, то всі негативні емоції ідуть саме в сторону адвоката. Але тут потрібне розуміння зі сторони опонента, що адвокат виконує свою роботу і в даному випадку він розділяє ту чи іншу позицію свого клієнта.

З метою тиску на адвоката іншої сторони (припинення ним надання правової допомоги), опоненти здебільшого вдаються до наступних дій:

 • поширення недостовірної інформації стосовно адвоката

Поширення недостовірної інформації здебільшого відбувається за допомогою соціальних мереж (Facebook, Instagram та інше), публікацій в засобах масової інформації (статті, сюжети на телебаченні та інше), в судових засіданнях/на засіданнях комісій.

В даних ситуаціях адвокату потрібно формувати свою позицію через соціальні мережі та ЗМІ, визнавати інформацію недостовірною в судовому порядку (в порядку позовного чи окремого провадження), використовувати інші механізми захисту.

 • подання дисциплінарної скарги на адвоката

У разі подання дисциплінарної скарги на адвоката, то відповідно до пункту 6 Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, то «…не допускається зловживання правом на звернення до кваліфікаційно- дисциплінарної комісії адвокатури, у тому числі ініціювання питання про дисциплінарну відповідальність адвоката без достатніх підстав, і використання зазначеного права як засобу тиску на адвоката у зв’язку із здійсненням ним адвокатської діяльності...»

 • прямі погрози адвокату, ініціювання кримінальних проваджень, залучення активістів громадських організацій.

Такі прямі погрози адвокату можуть бути в соціальних мережах, через телефонні дзвінки, повідомлення в месенджерах, у спілкуванні з рідними.

В таких випадках адвокату потрібно звернутись:

 • до правоохоронних органів,
 • до Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ;
 • до Комітету захисту прав адвокатів регіональних рад.

Іншими способами опонента завадити діям адвоката є ініціювання кримінальних проваджень стосовно адвоката, його клієнта (з метою створення негативного іміджу адвоката та критичного сприйняття його доводів у судовому засіданні).

Адвокату потрібно не ігнорувати факт відкриття провадження, спілкуватись з правоохоронними органами, надавати власну версію подій, а також звертатись до органів адвокатського самоврядування.

Також Іншими способами опонента завадити діям адвоката є залучення активістів громадських організацій (ГО «Батько має право», ГО «Дитина має право», ГО «Публічний контроль»).

В даних випадках адвокату потрібно вибудовувати правильну комунікацію з громадськими активістами (залучення представників супротивної організації, залучення журналістів). В певних випадках звернення до правоохоронних органів та органів адвокатського самоврядування.

Таким чином:

 • Якщо опоненти тиснуть безпосередньо на вас – ви все робите правильно для клієнта.
 • Поважайте один одного – це основа успіху.
 • Взаємодійте з органами адвокатського самоврядування.
 • Формуйте/змінюйте громадську думку.