6 квітня 2022 року відбулося засідання Комітету з питань захисту прав осіб з інвалідністю, що діє в складі НААУ.
На зустрічі представники Комітету обговорили та затвердили рішення щодо звернення від НААУ до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України з клопотанням щодо реєстрації проєкту Закону та проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Домовленості щодо реалізації Угоди між Україною та Федеративною Республікою Німеччина про соціальне забезпечення» і прийняття їх в установленому законом порядку. Крім того, представники Комітету готові долучитися до процедури підготовки відповідних нормативно-правових актів.
Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.
Голова Комітету Олександр Вознюк наголосив, що Угоду між Україною та Федеративною Республікою Німеччина про соціальне забезпечення (далі – Угода) та Домовленість щодо реалізації Угоди між Україною та Федеративною Республікою Німеччина про соціальне забезпечення (далі – Домовленість), вчинені 07.11.2018 в м. Києві, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22.05.2019 № 434. Для того, щоб Угода набула чинності, її повинні схвалити у парламентах обох держав. У Німеччині Закон «Про ратифікацію Угоди між Україною та ФРН» набув чинності ще 13.01.2020. В свою чергу, процедуру ратифікації Угоди в Україні було призупинено.
Тому нагальним питанням є ратифікація цієї Угоди. Вона відповідає інтересам обох сторін через масштабні та інтенсивні зовнішньоекономічні відносини Німеччини з Україною, значно полегшить обопільне інвестування і посприяє створенню робочих місць. Крім того, ратифікація цієї Угоди:
- 1. Дасть можливість громадянам України, які на законних підставах працюють у ФРН, зберегти набуті згідно з німецьким законодавством права на соціальне забезпечення після завершення трудової діяльності і повернення до України, що в свою чергу сприятиме мотивації для законного працевлаштування та повернення українських громадян.
- 2. Сприятиме забезпеченню прав українських громадян, офіційно працевлаштованих за кордоном.
- 3. Сприятиме виконанню передумови для набуття права на пенсію через спільне підсумовування отриманого в обох державах страхового стажу (накопичення мінімального пенсійного стажу).
- 4. Призведе до успішної суспільної та економічної реінтеграції в українське суспільство українців мігрантів – поверненців, що в свою чергу стане драйвером для розвитку малого і середнього бізнесу й сприятиме створенню нових робочих місць.
- 5. Стане основою у галузі страхування у разі нещасного випадку для того, щоб виплати могли здійснюватися в необмеженому обсязі в іншу Договірну державу.
Також членами Комітету розпочато розробку Плану заходів із запровадження інформаційної кампанії щодо забезпечення прав і гарантій осіб з інвалідністю як зовнішньо- і внутрішньо-переміщених осіб.
Наразі важливим аспектом є забезпечення соціальних гарантій громадянам України, які перебувають на її території та поза межами держави. Так, з 24.02.2022 та по сьогоднішній день понад 10 мільйонів громадян стали вимушеними переселенцями, з яких понад 4,5 мільйони перебувають за кордоном. Такі громадяни вже працевлаштовуються у країнах їх перебування. Важливим є забезпечення і гарантування таким громадянам конституційного права на пенсійне забезпечення, яке повинно бути реалізоване і не має залежати від країни їх перебування. А тому Україна, як соціальна держава, неодмінно має гарантувати громадянам усі соціальні інструменти для життя.