Статус Конкурсної комісії з відбору членів ВККС як дорадчого органу є неправдивою інтерпретацію законопроектів №3711 та альтернативних до нього.
У цьому переконана Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова. Докази цього вона навела під час третього заходу в рамках національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи». Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.
Як зазначила Лідія Ізовітова, насправді законопроектами пропонується призначати кандидатів до складу ВККС Вищою радою правосуддя на підставі рекомендації Конкурсної комісії, яка є обов’язковою. Крім того, міжнародні експерти у складі комісії мають вирішальний голос.
«Прийняття рішення Конкурсною комісією за наслідком голосування досить дивне – у більшості голосів «за» мають проголосувати всі міжнародні експерти, інакше висновок вважається негативним. І не має значення, це буде оформлено як протокольне чи окреме рішення, але більшість – за міжнародними експертами і єдиним їх голосом. Потім, на підставі такої рекомендації ВРП зобов’язана призначити відібраного таким чином кандидата. Тобто, конституційному органу ВРП тут відводиться виключно церемоніальна функція, що недопустимо», – наголосила Лідія Ізовітова.
Голова НААУ, РАУ переконана, що як за способом прийняття рішень-рекомендацій, так і за їх правовим значенням Конкурсна комісія стає окремим суб’єктом владних повноважень в системі правосуддя.
«Ця Конкурсна комісія із міжнародних експертів стає самостійним суб’єктом добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. І про яке народовладдя при формуванні судової влади тут йдеться? Де тут стаття 1, стаття 5 Конституції України? Їх не те що не застосовують, їх навіть й не помічають. У нас що – іноземці, міжнародні експерти проголошуються представниками народу України? Як бути з державним суверенітетом України? Чому ми маємо ділити нашу суверенну державу, нашу народну владу, у тому числі судову, з громадянами інших також суверенних країн? Чи немає тут ознак міжнародної політичної експансії?», – запитала Лідія Ізовітова.
Голова НААУ, РАУ вважає, що діяльність будь-якого органу, створеного з міжнародних експертів та наділеного такими функція – неможлива в суверенній правовій державі.
Нагадаємо, 9 грудня відбувається Третя національна дискусія «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи». Захід відбувається з ініціативи НААУ спільно з ВРП та Асоціацією розвитку суддівського самоврядування. Впродовж усіх цих фахових обговорень неодноразово йшлося про загрози державному суверенітету внаслідок залучення міжнародних експертів до формування органів суддівського врядування.