01 грудня 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Головного управління ДПС у Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 20 липня 2020 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2020 року у справі No580/1550/20 (провадження NoК/9901/28492/20)за позовом приватного підприємства «Фірма «Тендем-Плюс» до Головного управління ДПС у Черкаській області, про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Черкаський окружний адміністративний суд рішенням, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду, позов задовольнив повністю. Суди попередніх інстанцій презюмували нечіткість врегульованих відносин, оскільки початок видачі ліцензії органом ліцензування та відповідальність за провадження оптової торгівлі пальним без ліцензії припадають на один день, що є штучно створеною перешкодою в господарюванні для добросовісних платників.Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення – без змін.
Правовий висновок Верховного Суду за результатами розгляду зазначеної адміністративної справи полягає в такому.
Зволікання з боку держави в особі її органів виконавчої влади (Кабінету Міністрів України, Державної фіскальної служби України) щодо визначення органу ліцензування та зменшення суб’єкту господарювання строку для реалізації права на отримання ліцензії до набрання чинності норм Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» від 23листопада 2018року No2628 (далі – Закон No2628) щодо ліцензування призвело б до необхідності зупинення діяльності суб’єкта господарювання. Зокрема, платники мали 18днів для подання відповідної заяви, тоді як органу ліцензування законом надані 20днів на розгляд заяви про отримання ліцензії.
Зазначені дії органів виконавчої влади є прикладом порушення принципу «належного урядування», які призвели до перешкод в господарюванні для добросовісних платників.
Затримка в отриманні ліцензій на право оптової торгівлі пальним була зумовлена виключно відсутністю законодавчо визначеного порядку отримання таких ліценцій станом на день набрання чинності Законом No 2628-VIII.
Держава не створила правового регулювання та фактичних умов, за яких господарська діяльність позивача в спірний період могла б бути законною. Необхідний перехідний період був уведений в дію, але ретроспективної дії таким положенням законодавець не надав. Отже, притягнення до відповідальності за таких умов не може бути визнане таким, що ставить собі за законну мету та є пропорційним.
Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 01 грудня 2020 року у справі No580/1550/20 можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/93217506