Ухвалено постанову щодо впровадження інформаційно-комунікаційного комплексу системи крові: вимога ЄС

Уряд ухвалив постанову №143 від 17.02.2023 «Про створення інформаційно-комунікаційного комплексу системи крові». Постанова створює правові умови для реалізації узгодженої інформаційної політики та цифрових рішень у сфері донорства крові відповідно до євроінтеграційних вимог.

Про це повідомляє Міністерство охорони здоров’я.

Цей документ є важливим для функціонування системи крові, адже визначає питання щодо забезпечення обліку та автоматизації процесів у сфері донорства крові та компонентів крові, механізмів обробки даних і взаємодії суб’єктів, використання достовірної інформації про потреби крові для планування і моніторингу запасів на національному та регіональному рівнях. 

Передбачається, що для цих процесів використовуватимуться дві електронні системи — система єКров, яка має бути створена для виконання суб’єктами у сфері  донорства крові та компонентів крові своїх функцій і повноважень, та електронна система охорони здоров’я.

Наявна електронна система охорони здоров’я (ЕСОЗ) для забезпечення виконання нею функцій, пов’язаних із донорством крові, буде відповідним чином модифікована. ЕСОЗ в інформаційному просторі системи крові забезпечуватиме:

  • ведення первинної облікової медичної документації щодо результатів медичного обстеження донорів, допущення до донацій, забору та трансфузії крові;
  • облік зразків крові реципієнтів;
  • фіксацію серйозних несприятливих реакцій або серйозних несприятливих випадків, пов’язаних з донорством тощо.

Також до 1 червня 2023 р. МОЗ має внести на розгляд Кабінету Міністрів України розроблений порядок функціонування системи єКров.

Впровадження інформаційно-комунікаційного комплексу системи крові із застосуванням передових міжнародних практик надасть можливість чіткого і системного управління запасами крові, сприятиме прозорості і контрольованості процесів взаємодії між суб’єктами, що беруть участь у функціонуванні системи крові.

Зазначена постанова уряду розроблена в рамках євроінтеграційних зобов’язань та на виконання Закону України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові». 

Нагадаємо, що триває загальнонаціональна кампанія «Твоя кров може воювати»: донором крові може бути кожен дієздатний українець віком від 18 років. Серед обов’язкових вимог: маса тіла не менше ніж 50 кг і відсутність протипоказань до донорства (про протипоказання детально можна прочитати за посиланням https://utcc.gov.ua/blooddonor/.