В Національній асоціації адвокатів України звернули увагу, що в законопроект 5107 закладені корупційні вікна

Законопроект №5107, який пропонує низку змін до роботи системи безоплатної правової допомоги, насправді обмежує доступ громадян до правосуддя.

На цьому наголосила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час засідання Комітету ВР з питань правової політики, повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

Лідія Ізовітова вказала, що занепокоєння викликає відсутність пояснення актуальності цих змін у авторів законопроекту.

«Немає розуміння ні в пояснювальній записці, ні у виступі Міністра юстиції – чим не подобається існуюча система перевірки якості надання БПД в Україні, яка відповідає європейським стандартам і врегульована законом «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Відповідно до статті 25 профільного закону такі комісії оцінки якості, повноти та своєчасності надання адвокатами такої допомоги створені у всіх регіонах України, вони діють, і вони розглядають скарги центрів БПД та клієнтів. І за статистикою Міністерства юстиції, аналіз якої ми зробили, за минулий рік скарг на неякісну роботу адвокатів в системі БПД надійшло 0,6% від кількості проведених адвокатами справ по всій Україні. Такий мізерний відсоток означає, що діяльність адвокатів БПД є якісною», – заявила Лідія Ізовітова.

Голова НААУ, РАУ закликала членів Комітету ВР з питань правової політики проаналізувати всі протиріччя та не ухвалювати законопроект №5107 у тому вигляді, який пропонується на сьогодні.

«Дуже багато колізійних норм, які не стикуються між законом «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» і законопроектом № 5107. Це статі 10, 14,18 та інші. Я прошу, щоб адвокати, які є народними депутатами і членами Комітету ВР побачили, що законопроектом відкриваються певні корупційні вікна – одних будуть допускати до  отримання безоплатної правової допомоги, а інших – ні, за рішенням однієї особи, а не колегіального органу. Звертаю увагу і на те, що сама організація безоплатної правової допомоги на сьогодні дуже затратна для держави і ми  спостерігаємо, що гроші, які з бюджету мали спрямовуватися на оплату діяльності адвокатів, фактично вкрадені, бо  незаконно передаються саме на організаційну діяльність, незважаючи на величезну і тривалу за часом заборгованість держави перед адвокатами», – підсумувала Лідія Ізовітова.

Нагадаємо, у квітні РАУ висловилася за те, щоб законопроекти «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги та підвищення якості її надання» від 19.02.2021 року за №5107 та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги та підвищення якості її надання» від 9.03.2021 року за №5107-1 були направлені на доопрацювання, оскільки були підготовлені та зареєстровані без участі адвокатської спільноти.