В разі направлення до суду документа в паперовій формі не можна його направляти іншим учасникам в електронній формі: суддя Сакара

Суддя касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Наталія Сакара взяла участь в онлайн-практикумі «Юридична доктрина, практика ЄСПЛ та Верховного Суду у цивільних справах».

Про це повідомляє прес-служба Судової влади.

Наталія Сакара навела низку постанов КЦС ВС щодо можливості звернення до суду в електронній формі. Вона зауважила, що деякі правові позиції дещо втратили актуальність після початку роботи ЄСІТС, однак поки система не запрацює повною мірою, суди можуть приймати документи, які надходять на офіційну електронну адресу, а не через електронний кабінет. 

Зокрема, в постанові КЦС ВС від 16 червня 2021 року у справі № 629/794/19 зроблено висновок, що учасник справи вправі обрати зручний для нього спосіб звернення до суду як у паперовій формі зі скріпленням власноручним підписом, так і шляхом надсилання заяви (позовної заяви, скарги) в електронному вигляді через систему «Електронний суд» із використанням власного електронного цифрового підпису без необхідності подання паперового примірника.

Доповідачка акцентувала, що електронні документи мають бути обов’язково засвідчені ЕЦП. Натомість якщо надсилається відсканована копія документа з власноручним підписом, такий документ вважається неналежно оформленим, і суд залишає документ без руху та пропонує особі надати належно оформлені документи.

Крім того, Наталія Сакара звернула увагу на кілька постанов КЦС ВС щодо оформлення додатків до позовних заяв, заяв, скарг, що подаються в електронній формі. Ці постанови набули актуальності з початком роботи електронного суду. Зокрема, доповідачка зауважила, що в разі направлення до суду документа в паперовій формі не можна його направляти іншим учасникам в електронній формі. «Перед тим як звернутися до суду, особа визначається, в якій формі подавати документи, і повинна їх направляти всім в однаковій формі», – сказала вона.