В Росії розмірковують над створенням державного реєстру адвокатів

Заступник голови Мін’юсту Максим Безхмельніцин заявив, що створення загальнодоступних державних реєстрів адвокатів і нотаріусів дозволить відомству поліпшити контроль за цими інститутами, зробить їх більш прозорими для суспільства.

Про це в інтерв’ю Інтерфаксу заявив заступник міністра юстиції РФ Максим Безхмельніцин.

“Державний реєстр адвокатів і нотаріусів, доступний як для громадськості, так і для правоохоронних органів і судів, дозволив би владі поліпшити контроль за цими інститутами і зробив би їх більш прозорими”, зазначив заступник міністра.

Андрій Гольцблат, керуючий партнер юридичної фірми Bryan Cave Leighton Paisner (Russia) LLP:

«Мені здається, це зайвий реєстр, оскільки на сьогоднішній день інформація про будь-якому адвоката знаходиться в публічному доступі в досить докладному вигляді, і кожна адвокатська палата веде облік своїх адвокатів, існують дисциплінарні комісії при кожній палаті. Адвокатів, які порушують етичні норми і норми права, позбавляють статусу, тому, мені здається, це певна надмірність. Але, може, вони хочуть уніфікувати всіх в одному місці, оскільки на сьогоднішній день все-таки палати розділені за регіональним критерієм».

Владислав Полікаркін, адвокат Московської муніципальної колегії адвокатів:

«На сайті Міністерства юстиції Російської Федерації можна перевірити будь-якого адвоката. Там будуть в тому числі і відомості, якщо раніше адвокат отримував статус в одному з регіонів Російської Федерації, а в подальшому переводився. Я думаю, ця ініціатива пов’язана з загальновідомим судовим процесом над одним з акторів, коли одного з адвокатів позбавили статусу, і керівник однієї з регіональних палат сказав: ну, ми вас чекаємо через рік. Я думаю, це просто реакція державного апарату на такі дії, в тому числі і керівників палат. Як форма контролю над тим, що людина, будучи позбавленим статусу в результаті дисциплінарного провадження в одній з регіональних адвокатських палат, в подальшому йде і здає іспит в інший, може бути, таким випадкам цей реєстр може допомогти».

Володимир Юрасов, керуючий партнер московської колегії адвокатів «Юрасов, Ларін і партнери»:

«По-перше, зараз єдиного реєстру немає, зараз кожна адвокатська палата кожного суб’єкта федерації має свій реєстр, досить складно визначити, в якому реєстрі адвокат обліковується, складно його знайти, і , відповідно, незрозуміла його доля з точки зору професійної діяльності. Не виключено, що його діяльність може бути припинена з якихось причин або припинена. Відповідно, сторони судового процесу повинні знати, довірителі, які звертаються до послуг адвоката, також повинні знати, чи є він зараз чинним адвокатом. Тому я вважаю, необхідність в такій базі назріла, вона потрібна. Я, як засновник своєї колегії адвокатів при прийомі нових адвокатів в нашу колегію буду знати, в якій палаті раніше був зареєстрований адвокат, буду знати чи припинявся у нього статус. Мінусів я поки не бачу, єдине, як би не вийшло так, що ця база буде використана і буде порушувати якусь професійну адвокатську незалежність. Я сподіваюся, що цього не буде».

Нагадаємо, раніше за посилення державного контролю за адвокатурою виступав і міністр юстиції Костянтин Чуйченко. Він говорив, що ситуація, яка склалася в цій сфері, не влаштовує як чиновників, так і професійне співтовариство.