Адвокати підозрюваного колишнього першого заступника голови НБУ Олександра Писарука звинуватили НАБУ в умисному затягуванні розслідування справи по рефінансуванню VAB банку. Вищий антикорупційний суд задовольнив скарги захисту і скасував постанову НАБУ як незаконну, повідомляють Українські новини.
Про це йдеться у рішенні ВАКС від 5 квітня 2021 року. Адвокати стверджують, що НАБУ подало 10 однакових постанов про зупинення справи, щоб обійти норму закону про дозволені терміни досудового розслідування, адже інакше справу проти їхнього клієнта довелося б закрити за відсутністю будь-яких доказів. ВАКС постановив скасувати постанову старшого детектива НАБУ п’ятого відділу детективів третього підрозділу детективів Пачевського В.В. від 10.03.2021 про зупинення досудового розслідування в провадженні щодо надання рефінансування НАБУ VAB банку.
Це одна з 10 однакових постанов, якими НАБУ умисно затягує розслідування справи, заявили адвокати під час судового засідання. Щоразу підставою зупинення провадження №0496 детектив зазначав, що вчинено всі можливі слідчі дії, але не отримано відповіді на запит про міжнародну правову допомогу від 15.12.2017, який стосувався руху коштів по рахунку ПАТ “ВіЕйБі Банк”, відкритому у австрійському банку Meinl Bank AG.
Між тим відповідно до п.3 ч.4 ст.219 КПК України строк досудового розслідування не може перевищувати дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру. Внаслідок прийняття постанов про зупинення відбувається зупинення строків досудового розслідування та підозрювані вже понад 1 рік та 4 місяці зазнають кримінального переслідування, до них застосовано запобіжний захід, накладено арешти на майно тощо. Згідно ст. 280 КПК України до зупинення досудового розслідування детективи зобов’язані виконати всі слідчі дії, проведення яких необхідне та можливе. Однак по факту НАБУ не виконало необхідні слідчі дії, а сам запит про міжнародну правову допомогу від 15.12.2017 не стосується наявних повідомлень про підозру взагалі. Більш того, детективи НАБУ впродовж 3 років взагалі не цікавились долею запиту, а саме НАБУ не мало повноважень робити запити про міжнародну правову допомогу.