27 лютого на початку засідання прокурор САП Станіслав Броневицький подав додаткові документи — копію повідомлення про підозру на восьми аркушах за підписом керівника САП із додатком про права підозрюваного, витяг з ЄРДР у кримінальному провадженні, копію протоколу обшуку від 23.02.2022 в офісі адвоката Киченка, а також протокол допиту підозрюваного в цьому ж провадженні Сергійчука Віктора Петровича від 2 лютого 2023 року на шести аркушах.
Про це повідомляє Судовий репортер.
Захист просив дати час на ознайомлення з цими документами. Суддя Олег Федоров погодився зробити перерву на одну годину.
Коли слухання відновилося, прокурор САП Станіслав Броневицький заявив клопотання про повністю закритий розгляд. За його словами, у справі активно ведуться слідчі дії і у засіданні будуть оголошуватися документи, що становлять таємницю слідства. Броневицький попросив, щоб ухвала про обрання запобіжного заходу не публікувалася у реєстрі судових рішень.
“Розголошення може призвести до втрати доказової бази або можливого спотворення певних відомостей і уникнення кримінальної відповідальності осіб, які ще не встановлені в повному обсязі”, — заявляв прокурор.
Киченок і його адвокати заперечували, кажучи, що клопотання необґрунтоване і сторона обвинувачення вже сама поширила в ЗМІ і соцмережах відомості про перебіг цієї справи і проведення слідчих дій.
“Спотворено репутацію, принижено честь і гідність мого клієнта. Необхідно, щоб засідання було відкритим і публічним, щоб ми могли спростувати дану інформацію, яка була опублікована органом досудового розслідування. Якщо прокурор вважає, що якась частина матеріалів містять таємницю досудового розслідування, то він може відмовитися від їх дослідження або клопотати про дослідження певних матеріалів саме в закритому режимі”, — говорив адвокат Денис Шкаровський, який захищає Киченка.
Також захист звертав увагу, що в реєстрі судових рішень вже оприлюднені тексти ухвал Апеляційної палати ВАКС щодо інших двох підозрюваних із викладом обставин справи.
Адвокат Нонна Надіч сказала, що прокурор хоче поставити підозрюваного і його захисників у нерівноправне становище, позбавивши їх можливості публічно висловити свою позицію з приводу цієї справи.
“У випадку закритого судового засідання ми будемо позбавлені змоги озвучити відомості в даному питанні… Я не говорю про докази, а про обставини розгляду самого клопотання. Ми будемо позбавлені можливості обговорювати обставини судового засідання під час розгляду даного клопотання”, — говорила Надіч.
Після засідання, як кажуть захисники, прокуратура і суд, очевидно, повідомлять громадськість про результат розгляду, а аргументи іншої сторони вкотре не будуть висвітлені.
Адвокат Оксана Соколовська сказала, що ситуацією з Киченком уже займається Національна асоціація адвокатів, тому що це сприймається як кричущий випадок втручання у діяльність адвоката.
Втім, суд дослухався до прокурора і закрив процес від громадськості.
Поряд із Киченком у залі суду перебували пʼятеро адвокатів. Шостий адвокат — Оксана Соколовська — брала участь у процесі по відеозвʼязку. Також у залі як вільні слухачі були присутні інші адвокати, які прийшли послухати і морально підтримати колегу. Але оскільки розгляд закрили, то їх також змусили покинути зал суду.
Нагадаємо, що адвокату підозрюються в співучасті у підбурюванні особи до надання неправомірної вигоди антикорупційним органам за вирішення справи у Вищому антикорупційному суді.
11 жовтня 2022 року ексначальник Головного управління Державної податкової служби в місті Києві Микола Ільяшенко звернувся до в.о директора НАБУ та повідомив, що 5 жовтня до нього звернулась особа і висловила вимогу передачі неправомірної вигоди їй і чоловіку, який представлявся помічником судді Вищого антикорупційного суду. За винагороду колегія суддів ВАКС начебто виділить матеріали щодо нього в окреме провадження і звільнить його від відповідальності.
У листопаді 2022 року САП та НАБУ викрили двох осіб на підбурюванні до надання неправомірної вигоди суддям Вищого антикорупційного суду та прокурорам Спеціальної антикорупційної прокуратури за закриття кримінальної справи.
Підозрювані нібито встигли обманом заволодіти 1,7 млн доларів, які один із них уже легалізував, придбавши землю, будинки і автомобілі на імʼя матері своїх дітей.
Із судових ухвал вбачається, що підозрювані використовували «проект ухвали колегії суддів ВАКС по справі № 991/2288/21» і «лист посольства США до НАБУ». Станом на лютий цього року згадані документи і передані раніше гроші нібито не відшукані, а тому й надалі існує загроза їх знищення, спотворення чи переховування.
Чоловіків було взято під варту із альтернативою застави — того, який оформив чесленну нерухомість арештували із альтернативою 10,4 млн грн, а його спільнику визначили заставу в 780 тисяч гривень.
Через три місяці встановлено також причетність адвоката, який нібито представлявся помічником судді Вищого антикорупційного суду і стверджував, що може вирішити питання у суді щодо виділення матеріалів у окреме провадження та укладення угоди з прокурором, показуючи при цьому нібито проекти відповідних документів.
Аби ввести в оману та схилити обвинуваченого до надання неправомірної вигоди, адвокат призначав зустрічі біля приміщення ВАКС та показував проекти документів нібито від імені судді.
Адвокатка Оксана Соколовська повідомила, що детективи НАБУ обшукують офіс і помешкання адвоката Андрія Киченка і виклала відео свого спілкування з працівниками НАБУ в кабінеті Киченка, в якому обговорюється, що в ухвалі на обшук фігурує сума 1,8 мільйони доларів. Соколовська наполягає, щоб детективи записали всі номери купюр вилучених коштів. Але працівник НАБУ каже, що більшість грошей, переданих Ільяшенком, були неідентифіковані, тому переписувати їх нема потреби.