Важливим є поглиблення знань суддів з питань, що стосуються воєнних злочинів та злочинів проти людяності

19 травня 2022 була проведена робоча зустріч Голови Верховного Суду Всеволода Князєва з Генеральним прокурором Іриною Венедіктовою та британським юристом, суддею Міжнародного кримінального суду в Гаазі (2011–2021) Говардом Моррісоном.

Про це повідомляє Верховний Суд.

Говард Моррісон висловився, що ситуація, яка зараз відбувається є обурливою і росія має відповісти за скоєне. Також зазначивши, що за останні 20 років здобув чималий досвід у питаннях воєнних злочинів і буде радий поділитися своїми знаннями із правниками України. Юрист пообіцяв відвідати Україну особисто, а тим часом сфокусуватися на розробленні навчальних тренінгів для суддів, які розглядатимуть воєнні кримінальні провадження.

Всеволод Князєв зазначив, що такі навчальні тренінги слід розділяти для суддів першої, апеляційної та касаційної інстанцій. Додавши, що поки немає чіткого усвідомлення, які справи передаватимуться на розгляд Міжнародного кримінального суду, спеціального міжнародного трибуналу (який, як він сподівається, буде створений якомога швидше) та національних судів. З іншого боку, російські військові скоїли на території України тисячі злочинів, тому важливо усвідомлювати спроможність міжнародних судових інституцій, адже йтиметься про тисячі кримінальних проваджень.

Натомість, Говард Моррісон закцентував на тому, що Міжнародний кримінальний суд зможе зайнятися найскладнішими справами з політичної та військової точок зору. Але основна вага кримінальних проваджень ляже саме на національні суди, адже тут не буде мовних чи культурних бар’єрів, не виникне труднощів із доставленням свідків та інших перешкод.

Ірина Венедіктова переконана, що, Говард Моррісон має очолити координацію національних та міжнародних експертів, які залучатимуться до майбутніх тренінгів для суддів і прокурорів України. Він погодився, що координація в такому складному і комплексному питанні є життєво необхідною, та додав, що юристам, які спеціалізуються на кримінальному праві, та й узагалі юристам – не завдасть великих труднощів поглибити компетенцію саме з питань щодо міжнародного кримінального права і міжнародного гуманітарного права.

В завершення зустрічі, Всеволод Князєв запевнив, що Верховний Суд і судова система підтримають усі ідеї, які стосуватимуться навчання та розширення компетенції. Щоправда, треба мати на увазі, що часу залишилося не так багато, адже перший судовий процес щодо одного з російських військових уже стартував.