Верховний суд підтримав висновок НАЗК: обмеження прав громадян вільно залишати територію України в період воєнного стану не встановлено

Вчора, 26 жотвня, відбувся брифінг НАЗК та презентовано результати дослідження «Корупційні схеми та ризики під час виїзду з України в умовах воєнного стану».

Про це повідомляє Судова влада.

Як одну з причин існування корупційних ризиків у дослідженні наведено недосконале нормативно-правове регулювання заборони на виїзд громадян України за межі території України. Подолання цього ризику НАЗК вбачає у вдосконаленні відповідного нормативно-правового регулювання, зокрема, шляхом встановлення такої заборони в указі Президента України. Акцентувалося на тому, що обмеження права громадян вільно залишати територію України в період воєнного стану відповідно до Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану» може запроваджуватися виключно шляхом його прямого встановлення в указі Президента України про введення воєнного стану. В Указі Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2002 «Про введення воєнного стану в Україні» такого обмеження встановлено не було.

Аналіз судової практики свідчить про існування справ за позовами громадян України до органів Державної прикордонної служби України про визнання протиправними рішень про відмову громадянам України в перетині державного кордону України. В непоодиноких випадках зазначені позови громадян, які мають право на виїзд за кордон, суди задовольняють, оскільки констатують наявність визначених у законодавстві для цього підстав. Причини наявності такої судової практики полягають, зокрема, в недосконалому нормативно-правовому регулюванні заборони на виїзд громадян України за межі території України, встановленні категорій осіб, на яких відповідна заборона не поширюється, та, як наслідок, неоднаковому його тлумаченні громадянами, органами Державної прикордонної служби України та судом.

Отже, наявність відповідних рішень підтверджує необхідність вдосконалення нормативних актів, які встановлюють заборону на виїзд громадян України за кордон, а також передбачають легітимні винятки із загального правила.