Відбір суддів ВАКС міжнародними експертами виявився невдалим досвідом для України: Ізовітова

Участь міжнародних експертів у формуванні Вищого антикорупційного суду – це невдалий досвід для України.

Таку думку висловила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час національної дискусії на тему: «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи», організованої Вищою радою правосуддя, повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

Обговорюючи залучення міжнародних експертів до формування органів правосуддя, Лідія Ізовітова заперечила тезу провідного міжнародного експерта правосуддя Проекту «Pravo-Justice» Анни Адамскої-Галант про те, що «Україна має гарний досвід участі міжнародних експертів в процесі створення Вищого антикорупційного суду… і суспільство оцінює функціонування ВАКС позитивно».

«Ми у вашу організацію направимо всю ту кількість звернень, які надійшли від нас – Національної асоціації адвокатів України, в різні міжнародні інституції щодо порушень, які здійснюються суддями ВАКС. І якщо за один рік діяльності вони суцільно порушують законодавство, то я можу стверджувати, що це був невдалий досвід міжнародних експертів», – наголосила Лідія Ізовітова.

При цьому Голова НААУ, РАУ додала, що ніхто не оцінить діяльність ВАКС краще за безпосередніх учасників судових процесів у цьому суді.

«Я очолюю організацію, яка налічує 50 тисяч адвокатів. Вони сьогодні щодня знаходяться в судових процесах. В тому числі, і в ВАКС. Вони оцінюють цей досвід негативно. Інше «суспільство» не бере участі у справах. Тому коли ви кажете, що позитивно оцінило суспільство, то це не так. Ви помиляєтесь», – підсумувала Лідія Ізовітова.

Вона також звернула увагу і на критерії відбору, якими керувалися міжнародні експерти при відборі суддів ВАКС.

«Чи знали міжнародні експерти українську мову? Ні. Чи знали міжнародні експерти наше законодавство? Ні. Чи знали міжнародні експерти нашу ментальність? Ні. То скажіть, будь ласка, яким чином вони застосовували критерії, як вони визначали тих людей – по обличчю чи їм хтось говорив, що цей кращий, а той гірший? То чому цей досвід є найкращим?», – запитала Лідія Ізовітова.

Нагадаємо, впродовж 2020 року на підставі звернень адвокатів про порушення їхніх прав з боку суддів ВАКС прийнято ряд рішень РАУ: «Щодо звернення суддів Вищого антикорупційного суду до Вищої ради правосуддя та Генерального прокурора про втручання у діяльність суддів» № 99 від 15 жовтня 2020 року; «Про звернення до українських та міжнародних інституцій з питань порушення прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності» № 85 від 21 вересня 2020 року; «Про недопущення ототожнення адвокатів з клієнтами та втручання в професійні права адвокатів» № 49  від 05 серпня 2020 року; «Про звернення до українських та міжнародних  інституцій з питань порушення прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності» № 85 від 21 вересня 2020 року;  «Про участь адвокатів у судових процесах в умовах дії карантину» № 43 від 18 червня 2020 року тощо.

17 листопада РАУ також вирішила повідомити ВАКС про започаткування НААУ круглого столу  на предмет взаємовідносин між адвокатами та суддями, щодо дотримання спільних правових принципів та етичних цінностей усіма професійними учасниками судового процесу як необхідної умови для належного відправлення правосуддя, запросивши суддів ВАКС прийняти участь у цій дискусії