Внесення змін до закону про безоплатну-правову допомогу без консультацій з адвокатурою порушує європейські стандарти: Ізовітова

Якщо в державі є професійна незалежна організація, а саме адвокатура, то виконавча влада має узгоджувати з нею всі питання, пов’язані з організацією сфери безоплатної правової допомоги. В іншому разі – це є порушенням європейських стандартів.

На цьому наголосила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час круглого столу «Удосконалення законодавства щодо надання безоплатної правової допомоги в Україні», який відбувся в режимі онлайн.

Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

Захід організовано Проектом Ради Європи «Підтримка судової влади України в забезпеченні кращого доступу до правосуддя» спільно з Комітетом Верховної Ради України з питань правової політики.

Під час круглого столу представлено аналіз відповідності законопроекту №5107 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги та підвищення якості її надання» стандартам Ради Європи, підготовлений міжнародними експертами Ради Європи.

Під час вступного слова Лідія Ізовітова наголосила на тому, що цей законопроект, як і попередній щодо спрощення доступу до БПД, знову внесений на розгляд парламенту без обговорення з адвокатурою, що є грубим порушенням європейських стандартів.

«Нарешті адвокатура дякує, що з’явилась перед нами заступник Міністра юстиції Валерія Коломієць і нарешті у нас є можливість взяти участь в обговоренні не лише звіту, але й законопроекту №5107, який з’явився в парламенті 19 лютого 2021 року без обговорення з адвокатською спільнотою. Тобто, з порушенням європейського стандарту, який існує: в тому разі, якщо є професійна незалежна організація адвокатів, то виконавча влада має узгоджувати питання адвокатури з нею, з адвокатами, якщо вони надають будь-які правові позиції», – підкреслила Голова НААУ, РАУ.

Адвокатська спільнота наголошує й на порушенні процедури внесення законопроекту №5107 до парламенту.

«Якщо в основі законопроекту лежить саме експертний висновок Ради Європи «Підтримка судової влади в Україні в забезпеченні кращого доступу до правосуддя», то, мабуть, цей звіт з початку мали б обговорити ми, подискутувати, взяти все найкраще, і лише потім вирішувати питання щодо внесення цього законопроекту до парламенту. Тим більше, що ми стоїмо на позиції не переписувати встановлені правила гри, а вже на встановлених правилах розвивати наше законодавство», – зазначила Лідія Ізовітова.

Голова НААУ, РАУ нагадала, що ці правила були окреслені в спільній програмі Ради Європи та Європейської комісії «Прозорість і ефективність судової системи України», зокрема, і у відповідному експертному висновку. Вона підкреслила, що Україна на шляху виконання своїх зобов’язань перед Радою Європи розробляла і приймала законодавство про безоплатну правову допомогу у 2012 році.

В основі цих правил – розподіл функцій між урядовими органами і адвокатурою. Фактично закріплено, що урядові органи повинні забезпечувати фінансування або організовувати безоплатну правову допомогу. Надаватися ж така допомога має лише незалежними адвокатами. І саме цей стандарт спільної програми Ради Європи і Європейської комісії для адвокатури став орієнтиром для розбудови системи БПД в державі.

«Саме на цей стандарт ми, адвокатура, орієнтуємося. І дуже критично сприймаємо будь-які відступлення від цього стандарту. Вважаємо це порушенням. Навіть коли йшла мова про деякі відступлення, ми говорили про те, що в нашій бідній державі не потрібно витрачати бездумно бюджет. У нас є органи самоврядування і держава могла б лише фінансувати систему БПД і її організацію. Її надання ми могли б взяти на себе, як органи адвокатського самоврядування. Тому ми сьогодні з величезною обережністю, а подекуди з критикою, сприймаємо звіт, підготовлений в лютому – червні 2016 року щодо «Підтримки судової влади в Україні в забезпеченні кращого доступу до правосуддя» саме в частині, що не відповідає проголошеному стандарту стосовно розподілу функцій між урядом і адвокатурою», – заявила Лідія Ізовітова.

Нагадаємо, у квітні РАУ висловилася за те, щоб законопроекти «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги та підвищення якості її надання» від 19.02.2021 року за №5107 та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги та підвищення якості її надання» від 9.03.2021 року за №5107-1 були направлені на доопрацювання, оскільки були підготовлені та зареєстровані без участі адвокатської спільноти.