Встановлення факту трудових відносин у судовому порядку: адвокат Алла Андрушко

Важливість встановлення факту трудових відносин полягає у тому, що за його наявності створюються підстави для реалізації працівником трудових прав, зокрема на заробітну плату, гарантійних, компенсаційних, інших соціальних виплат, в тому числі виплат, пов’язаних з настанням нещасного випадку на виробництві чи професійного захворювання, тимчасової втрати працездатності та ін.

Безпосередньо в місцевих загальних судах розглядаються трудові спори за заявами працівників про оформлення трудових відносин у разі виконання ними роботи без укладення трудового договору та встановлення періоду такої роботи (крім випадків виконання робіт чи надання послуг за гіг-контрактом у порядку та на умовах, передбачених Законом «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні”).

Як правило, встановлення факту трудових відносин (у т.ч. факту виникнення, зміни, припинення) потрібно працівнику для подальшої реалізації трудових прав, тому розгляд таких справ буде здійснюється у позовному, а не окремому провадженні.

У встановленні факту трудових відносин важливе значення відіграє те, що відносини між фізичною особою і суб`єктом господарювання щодо виконання роботи можуть виникати як на підставі трудового, так і на підставі цивільно-правового договору, водночас зазначене залежить від характеру праці.

Про встановлення факту трудових відносин у судовому порядку розповіла адвокат, кандидат юридичних наук, член Комітету з трудового права НААУ, доцент кафедри трудового, земельного та господарського права Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова Алла Андрушко під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів, що відбувся у Вищій школі адвокатури НААУ.

Лектор докладно проаналізувала разом з учасниками встановлення факту трудових відносин у судовому порядку, а саме:

  1. Спори про встановлення факту трудових відносин: загальна характеристика;
  2. Докази, які підтверджують факт трудових відносин;
  3. Розмежування трудового договору від цивільних договорів;
  4. Підтвердження трудового стажу ВПО;
  5. Встановлення факту виникнення та перебування у трудових відносинах;
  6. Встановлення факту припинення трудових відносин;
  7. Встановлення факту належності працівнику правовстановлюючого документу (трудової книжки);
  8. Виявлення складних і спірних питань у судовій практиці та законодавстві.

    У рамках характеристики трудових відносин у судовому порядку акцентовано на наступному:
  1. Спори про встановлення факту трудових відносин: загальна характеристика

Спори про встановлення фактів, що мають юридичне значення розглядаються у судовому порядку (ст. 315 ЦПК України). Згідно із ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення. Статтею 19 ЦПК України встановлено, що розгляд справ, що виникають з трудових відносин здійснюється у спрощеному позовному провадженні.

Як правило, встановлення факту трудових відносин (у т.ч. факту виникнення, зміни, припинення) потрібно працівнику для подальшої реалізації трудових прав, тому розгляд таких справ буде здійснюється у позовному, а не окремому провадженні (Рішення Шевченківського районного суду міста Запоріжжя від 28.04.2023 року у справі 336/2329/23).

  1. Докази, які підтверджують факт трудових відносин

У спорах про встановлення факту трудових відносин обов`язок доказування цього факту покладається на заявника, тому при зверненні до суду необхідно надати належні і допустимі докази на підтвердження: – обставин, якими заявник обґрунтовує свої вимоги щодо наявності між сторонами трудових відносин, наприклад наказ про прийняття на роботу, наказ про звільнення, табелі обліку робочого часу, довідки про нарахування та виплату заробітної плати, трудовий договір чи цивільний договір, який містить ознаки трудового договору, докази фактичного допуску працівника до роботи без видання наказу, докази ознайомлення з правилами внутрішнього трудового розпорядку, положеннями, порядками тощо.

Доказами для встановлення факту трудових відносин у судовій практиці також були: заява про прийняття на роботу; заповнення працівником анкети, резюме; оголошення роботодавця про вакантні посади в ЗМІ; записи в журналі про передачу трудової книжки; підписи працівника про ознайомлення з правилами внутрішнього трудового розпорядку, правилами охорони праці та ін.; відео-фото фіксація трудового процесу; записи у книзі скарг та пропозицій; довіреності, накладні, виписані на працівника; пропускні, розрахункові картки, службові телефони; свідчення колег; довідки (про зарплату, про місце роботи та ін.)

  1. Розмежування трудового договору від цивільних договорів

При встановленні факту виникнення, наявності трудових відносин правову оцінку слід давати як самим договорам, так і змісту та сутності відносин, що виникають між сторонами, керуючись при цьому КЗпП України або ЦК України. З урахуванням принципу превалювання змісту над формою, при визначені виду відносин, які виникають між сторонами визначальним є зміст відносин, а не надана їм форма.

Найпоширенішими цивільними договорами, які слід відмежовувати від трудового договору є:

– договір підряду (ст. 837 ЦК України),

– договір про надання послуг (ст. 901 ЦК України),

– гіг-контракт (ЗУ «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».

Основним критерієм, що відрізняє вищевказані цивільні договори від трудового є процес праці, який регулюється трудовим законодавством, а також те, що робота виконується працівником за певною посадою, спеціальністю, кваліфікацією, визначеною трудовою функцією (постанова ВС від 08.05.2018 року у справі № 127/21595/16-ц).

  1. Підтвердження трудового стажу ВПО

З питанням підтвердження періодів роботи на тимчасово окупованій території, що зараховуються до стажу роботи потрібно звернутись до обраного територіального органу Пенсійного фонду України та подати: заяву про підтвердження стажу роботи; трудову книжку.

У заяві потрібно зазначити дані про свідків (не менше двох), які знають заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації і мають документи про свою роботу за період, щодо якого вони підтверджуватимуть роботу заявника.

  1. Встановлення факту виникнення та перебування у трудових відносинах

Верховний Суд у постанові у справі №347/576/18 від 10.06.2020 року надав роз`яснення, що встановлення факту наявності трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду України відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затв. Постановою КМ України №637 від 12.08.1993року.

У судовому порядку встановлюється лише факт приналежності документа, що підтверджує трудовий стаж, якщо ім`я, по батькові та прізвище, які зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові або прізвищем особи за паспортом або свідоцтвом про народження. Верховний Суд вказав, що встановлення факту наявності трудового стажу для призначення пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України під час прийняття рішення про призначення пенсії, а рішення вказаного органу щодо її призначення підлягає оскарженню у встановленому законом порядку. Заяви про встановлення фактів трудового стажу не можуть розглядатися у порядку цивільного судочинства. Відмова відповідного органу ПФ у встановленні таких фактів може бути оскаржена заінтересованою особою до адміністративного суду.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленою у постанові від 04.09.2019 року у справі №198/623/18 та від 10.06.2020 року у справі №347/576/18.

  1. Встановлення факту припинення трудових відносин

Встановлення факту припинення трудових відносин необхідно заявнику для реалізації права на працевлаштування.

У рішенні Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 12.07.2021 року по справі №201/3047/21 неможливість заявника реалізувати своє право на припинення трудового договору у визначеному законодавством порядку є порушенням її права на працю, а заявлені вимоги по встановлення факту припинення трудових правовідносин з ТОВ «Амстор Рітейл Трейд» з 16 червня 2017 року за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗпП України суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

  1. Встановлення факту належності працівнику правовстановлюючого документу (трудової книжки)

Відповідно до ст.ст. 293,315 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема, про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (справа № 758/598/21 рішення Подільського районного суду м. Києва від 08 червня 2021 року).

  1. Виявлення складних і спірних питань у судовій практиці та законодавстві

Припинення трудового договору у разі смерті роботодавця ФОП або набрання законної сили рішенням суду про визнання такої фізичної особи безвісно відсутньою чи про оголошення її померлою здійснюється відповідно до Постанови КМУ від 14 жовтня 2022 року № 1172.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.