Виявлення бойових припасів, які обвинувачений незаконно придбав та зберігав, унеможливлює звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч. 3 ст. 263 КК

Затримання учасника терористичної організації «ДНР» співробітниками Служби безпеки України під час вчинення ним злочину, відсутність доказів добровільного повідомлення правоохоронним органам про діяльність цієї організації, ухилення від органів досудового розслідування, у зв’язку з чим таку особу було оголошено.

Обставини справи: ОСОБА_1 здійснював чергування на блок-постах, декілька разів брав участь у бойових діях на стороні бойовиків проти представників ЗСУ шляхом обстрілу позицій українських військовослужбовців з міномету. Також
ОСОБА_1, перебуваючи в місці розташування підрозділу «СВАТ» терористичної
організації «ДНР», незаконно безоплатно отримав від невстановленого представника цієї організації 2 осколкові ручні гранати із запалами до них, 3 осколкові гранати-постріли, 90 патронів калібру 5,45 x 39 мм, які незаконно переніс до місця свого проживання, де приховав на горищі та незаконно зберігав до часу, коли в ході обшуку їх було виявлено та вилучено.

Позиція судів першої та апеляційної інстанцій: за вироком місцевого суду ОСОБА_1 засуджено за ч. 1 ст. 258-3 КК та за ч. 1 ст. 263 КК.

Апеляційний суд вказаний вирок місцевого суду залишив без зміни.

Позиція ККС: судові рішення місцевого та апеляційного судів залишено без зміни.

Обґрунтування позиції ККС: колегія суддів не погодилася з твердженнями сторони захисту, що ОСОБА_1 підлягає звільненню від кримінальної відповідальності відповідно до ч. 2 ст. 258-3 КК та ч. 3 ст. 263 КК, оскільки останній, на її думку, сприяв припиненню діяльності терористичної організації та добровільно видав місце знаходження придбаних ним бойових припасів.

Матеріалами кримінального провадження встановлено, що докази добровільного повідомлення правоохоронним органам про відповідну терористичну організацію відсутні, відсутня також інформація, що ОСОБА_1 сприяв припиненню її діяльності або добровільно здав органам влади бойові припаси. Як убачається з матеріалів провадження, такі припаси було вилучено за місцем його проживання під час санкціонованого судом обшуку.

Суд апеляційної інстанції зазначив, що ОСОБА_1 добровільно не з’являвся до правоохоронних органів, був затриманий співробітниками відділу контррозвідки
УСБУ під час вчинення ним злочину, ухилявся від органів досудового розслідування і його було оголошено в розшук. Крім того, суд апеляційної інстанції погодився з рішенням районного суду і в частині відсутності підтвердження про самостійні та добровільні наміри ОСОБА_1 здати органам влади бойові припаси до моменту проведення обшуку за місцем його проживання, хоча останній і мав таку можливість.

Детальніше з текстом постанови ВС від 27.08.2019 у справі No 325/1002/16-к
(провадження No 51-1249км19) можна ознайомитися за посиланням
http://reyestr.court.gov.ua/Review/84006042