Виключення запису про батьківство є підставою для звільнення особи від сплати заборгованості за аліментами

21 липня 2021 року Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати
Касаційного цивільного суду розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про звільнення від сплати аліментів на утримання дітей та заборгованості за аліментами.

Суд установив, що ОСОБА_2 на час реєстрації шлюбу з ОСОБА_1 мала двох
неповнолітніх дітей: ОСОБА_6 та ОСОБА_7. Після одруження ОСОБА_1 звернувся до органів РАЦС із заявою про визнання батьківства стосовно дітей, у зв’язку з чим були внесені відповідні зміни в актові записи про народження дітей і зазначено позивача як їх батька. Після розірвання шлюбу за рішенням суду з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 стягнуто аліменти на утримання дітей у розмірі 1/3 частини всіх видів його заробітку (доходу) щомісячно.

Рішенням суду в іншій справі встановлено біологічне батьківство іншої особи щодо неповнолітніх дітей ОСОБА_6 та ОСОБА_7, виключено відомості щодо позивача як про батька дітей з актових записів про народження дітей.

Суд першої інстанції, з рішенням якого погодився й апеляційний суд, частково
задовольнив позовні вимоги ОСОБА_1, звільнивши його від сплати аліментів на утримання дітей ОСОБА_6 та ОСОБА_7, а також від сплати заборгованості, яка
виникла за період, починаючи з дня ухвалення рішення суду про оспорювання
батьківства до дня ухвалення рішення про звільнення ОСОБА_1 від сплати аліментів; у решті позову відмовив.

Верховний Суд скасував рішення судів в частині відмови у задоволенні позовних
вимог ОСОБА_1 про звільнення від сплати заборгованості за аліментами з огляду на таке.

Відповідно до частини другої статті 197 СК України повне або часткове звільнення платника аліментів від сплати заборгованості за аліментами можливе лише за його позовом і лише тоді, коли заборгованість виникла у зв’язку із його тяжкою хворобою або іншою обставиною, що має істотне значення (наприклад, у зв’язку із перебуванням платника аліментів у лавах Збройних Сил України, тяжким матеріальним становищем тощо).

Ця норма не встановлює конкретного, вичерпного переліку обставин, які можуть
бути підставою для звільнення від сплати заборгованості за аліментами.

Питання про те, чи мають обставини, на які посилається платник аліментів, істотне значення, у кожному конкретному випадку вирішує суд.

У справі, яка переглядалася, ОСОБА_1 посилався як на обставину, яка має істотне значення для звільнення його від сплати заборгованості за аліментами, на те, що судовим рішенням встановлено батьківство іншої особи та виключено з актових записів про народження дітей відомості про нього як батька дітей.

Аліментний обов’язок позивача був заснований на факті батьківства, а виключення відомостей про батька з актових записів про народження дітей у зв’язку з тим, що він не є біологічним батьком дітей, підтверджує, що ОСОБА_1
не є (і, відповідно, ніколи не був) батьком дітей.

Наслідком ухвалення судом рішення про виключення з актових записів про
народження дітей відомостей про позивача як батька дітей є, зокрема, відсутність у позивача від самого початку існування спірних правовідносин обов’язку утримання дітей, адже за змістом положень статті 180 СК України обов’язок утримання дитини несуть лише її батьки.

Отже, виключення запису про батьківство позивача є обставиною, що має істотне значення у розумінні частини другої статті 197 СК України, і, відповідно, є підставою для звільнення його від сплати заборгованості за аліментами, яка утворилась за період, коли він був записаний батьком дітей.

За таких обставин суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд
апеляційної інстанції, дійшов помилкових висновків про відмову в позові ОСОБА_1 про звільнення від сплати заборгованості за аліментами, яка утворилась до ухвалення судом рішення про оспорювання батьківства.

При цьому Верховний Суд наголосив, що звільнення позивача від сплати
заборгованості за аліментами не призведе до порушення якнайкращих інтересів дітей, оскільки рішенням суду в іншій справі встановлено біологічне батьківство ОСОБА_8 щодо дітей, який за положеннями статті 180 СК України зобов’язаний утримувати дітей до досягнення ними повноліття.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 21 липня 2021 року у справі No 477/1165/20 (провадження No 61- 19171св20) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/98482911