Попередній Закон «Про адвокатуру», який діяв до 2012 року, значно програє у своєму наповнені чинному.
Про це зазначив Анатолій Стасишин, видатний адвокат України, повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.
“Зокрема, у новому Законі «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» дуже багато новел, яких не було раніше. Це на краще. Наприклад, чітко виписані обов’язки й права адвоката, принципові положення його роботи, дисциплінарна відповідальність, засади формування системи органів адвокатського самоврядування, створення НААУ, ЄРАУ. Це добре. І зміни потрібні теж. На мій погляд, меж вдосконаленню цього закону немає. Однак викликає щирий жаль намагання багатьох політиків у котре врегулювати діяльність адвокатів на свій смак і лад, знову і знову переглядати закон, за яким ми тривалий час працюємо. Певно, що комусь дуже хочеться прибрати до «рук» адвокатуру та нею керувати.
Проте і в чинному Законі є деякі вади, які до кінця мені не подобаються. Насамперед, це стосується гарантій адвокатської діяльності: заборони проникнення в житло або інше володіння адвоката, у якому знаходиться його робоче місце, проведення в них огляду, обшуку чи інших слідчих (розшукових) дій, проведення особистого обшуку адвоката, огляду, витребування чи вилучення речей і документів адвоката; заборони збирання інформації щодо спілкування, листування, інших комунікацій адвоката; удосконалення механізму адвокатського запиту. До речі, із цією проблемою в адвокатів постійно виникають проблеми. Я десять років тому навіть звертався до Конституційного Суду України з офіційним тлумаченням статті 6 Закону «Про адвокатуру» (щодо права на запит), однак цей орган фактично відмовився досліджувати підняте питання. У законі, на мою думку, має бути чітко описаний обсяг інформації, яка не підлягає розкриттю на адвокатський запит (тільки таємної та службової інформації або, що стосується життя фізичної особи). У адвокатів насправді не так багато способів законно збирати докази у справі, як і реальних можливостей впливу примусити посадових осіб надавати конкретні відповіді на запити.
Щодо позитивних змін, то вважаю, кращим став порядок вступу у професію. Колись мої колеги, які давно працюють в адвокатурі, розповідали, як здійснювалося навчання в колегії адвокатів. Молоді юристи заходили туди не масово, по 40-50 чоловік, а лише по 1-2. Досвідчені адвокати передавали свій досвід, знання, навчали професії, що давало можливість молодим адвокатам досить швидко адаптуватися до системи цієї роботи. А зараз нас дуже багато. Тільки за останні кілька років у нашій області адвокатами стали більше 1 000 осіб, а їх ще треба всіх треба навчити, увести в професію. І те, що НААУ, рада адвокатів проводять навчання через тренінги, веб-семінари, лекції – це нормально. Бо скільки того підручника не вчи, головне – це досвід! Щоб отримати хорошого суддю, кажуть, потрібно років 10. Так і професійного адвоката не можна підготувати в коротший строк, допоки він не оволодіє всіма особливостями й тонкощами цієї професії”, зазначив адвокат Стасишин.