Вирішуючи питання про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою, суд враховує вимоги п.3 і п.4 ст.5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практику ЄСПЛ

Слідчий суддя Тлумацького районного суду Івано – Франківської області розглянувши у судовому засіданні клопотання слідчого СВ Тлумацького ВП Коломийського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області капітана поліції Франківа Н.В., погоджене прокурором Тлумацького відділу Тисменицької місцевої прокуратури Івано-Франківської області Богусевичем І.М., у кримінальному провадженні № 12020090240000203, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.10.2020 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 315, ч. 1 ст. 263 КК України, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 315, ч. 1 ст. 263 КК України.

Клопотання надійшло до суду 17 жовтня 2020 року о 17 год. 25 хв.

Суд перевіривши надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, у рамках якого було подано клопотання, та, дослідивши докази по даних матеріалах, заслухавши думку прокурора, слідчого, підозрюваного та його захисника,

в с т а н о в и в :

Клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо підозрюваного ОСОБА_1 у кримінальному провадженні № 12020090240000203, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.10.2020 року, відповідає вимогам ст. 183, 184 КПК України.

Клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та додатки до нього вручено о 15 год. 15 хв. 17.10.2020 року підозрюваному ОСОБА_1 та його захиснику – адвокату Маринчаку О.С., що підтверджується їх особистими підписами у клопотанні.

В клопотанні слідчого СВ Тлумацького ВП Коломийського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області Франківа Н.В. зазначено, що 07 жовтня 2020 року близько 19 год. 45 хв. ОСОБА_1 на автомобілі марки «Peugeot» моделі 3008 реєстраційний номер НОМЕР_1 прибув до м. Тлумач по вул. Грушевського Івано-Франківської області, де зустрівся із неповнолітньою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В подальшому, перебуваючи у салоні автомобіля на території АЗС «Укрнафта», що в м. Тлумач по вул. Грушевського, 63, Івано-Франківської області, дістав із підлокітника прозорий поліетиленовий пакет з порошкоподібною речовиною білого кольору. ОСОБА_1 достовірно знаючи,що ОСОБА_2 являється неповнолітньою,маючинамір насхилення неповнолітньої ОСОБА_2 до вживаннянаркотичних засобівта психотропнихречовин,07жовтня 2020року о20.00год. ОСОБА_1 запропонував ОСОБА_2 вжити зним разомнаркотичний засіб амфетамінта психотропнуречовину метамфетамін,на щонепонолітня погодилась.

Тоді, ОСОБА_1 , продовжуючи свої злочинні наміри на схилення неповнолітньої ОСОБА_2 до вживання наркотичного засобу – амфетаміну та психотропної речовини метамфетаміну, висипав порошкоподібну речовину білого кольору на поверхню мобільного телефону, та за допомогою пластикової картки зробив із порошку доріжки. Після чого, за допомогою грошової купюри номіналом 100 гривень, з якої сформував трубочку шляхом вдихання через ніс, самостійно вжив наркотичний засіб, та передав мобільний телефон із доріжкою порошку та грошову купюру неповнолітній ОСОБА_2 , яка також вжила наркотичний засіб шляхом вдихання через ніс. Відповідно до довідки лікаря нарколога КНП «Прикарпатський наркологічний центр» № 28 від 08.10.2020 року у ОСОБА_2 встановлено факт вживання амфетаміну та метамфетаміну.

Крім цього, 16 жовтня 2020 на підставі ухвали слідчого судді Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Луковкіної У.Ю. від 13.10.2020 року, проведено обшук житла та іншого володіння, розташованого за адресою фактичного проживання ОСОБА_1 , що в АДРЕСА_1 , в ході якого було виявлено та вилучено 51 предмет зовні схожий на боєприпаси до нарізної вогнепальної зброї та предмет схожий на саморобний вибуховий пристрій, який складається із корпусу в якому знаходиться вибухова речовина та запалу, який являється вибуховим пристроєм.

При цьому ОСОБА_1 порушив «Положення про дозвільну систему», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 576 від 12.10.1992 «Про затвердження положення про дозвільну систему» із змінами та доповненнями, «Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 622 від 21.08.1998 зі змінами та доповненнями.

Дані обставини стали підставою для внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань кримінального провадження № 12020090240000203за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 315, ч. 1 ст. 263 КК України.

У вчиненні зазначених кримінальних правопорушень підозрюється ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець м. Тлумач, житель АДРЕСА_1 , українець, громадянин України, із вищою освітою, одружений, має на утриманні двоє неповнолітніх дітей, працює заступником директора ПП «Геотест», що в м. Івано-Франківськ по вул. Вовчинецька, 225, зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 , депутатом не обирався, раніше не судимий.

17.10.2020 року ОСОБА_1 , відповідно до вимог статтей 276-278 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 315, ч. 1 ст. 263 КК України і внесено відповідні повідомлення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020090240000203.

Відповідно довимог п.4ч.1ст.184КПК Українипід часдосудового слідствавстановлено наявністьризиків,передбачених п.1,п.3,п.4, ч.1 ст.177КПК України, а саме що ОСОБА_1 може:

  • переховуватися від органів досудового розслідування та суду, усвідомлюючи про неминучість покарання за вчинення кримінального правопорушення у виді позбавлення волі, оскільки ОСОБА_1 вчинив особливо тяжкий злочин, за вчинення якого відповідно до ч. 2 ст.315 КК України, передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п`яти до дванадцяти років та тяжкий злочин, за вчинення якого відповідно до ч. 1 ст.263 КК України, передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до семи років.
  • незаконно впливати на малолітнього (неповнолітнього) свідка ОСОБА_3 та свідків, так як досудове розслідування триває, встановлюються очевидці події, оскільки свідок являється неповнолітньою, у якої психологічно – нестійкий характер, що дасть змогу підозрюваному впливати на неї;
  • перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином з метою уникнення від кримінальної відповідальності, а саме спроби викрадення, знищення, фальсифікації речових доказів і документів, які на даний час не знаходяться у розпорядженні органів досудового розслідування. На даний час не встановлено всіх обставин вчинення вказаного кримінального правопорушення.

Підозра ОСОБА_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 315, ч. 1 ст. 263 КК України, підтверджується зібраними в кримінальному провадженні доказами: протоколом допиту малолітнього (неповнолітнього) свідка ОСОБА_3 від 10.08.2020 року, протоколом допиту свідка ОСОБА_4 від 08.10.2020 року, протоколом допиту свідка ОСОБА_5 від 08.10.2020 року, протоколом проведення обшуку житла та іншого володіння особи за адресою м. Івано-Франківськ по вул. Волинська, 11, від 16.10.2020 року, протоколом проведення обшуку іншого володіння, а саме автомобіля марки Peugeot 3008 реєстраційний номер НОМЕР_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 193 КПК України розгляд клопотання про застосування запобіжного заходу здійснюється за участю прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, його захисника, крім випадків, передбаченихчастиною шостоюцієї статті.

В судовому засіданні прокурор Богусевич І.М. підтримав клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо ОСОБА_1 строком на 60 діб та просив його задовольнити. Також прокурор при прийнятті рішення за даним клопотанням просив врахувати те, що злочини, у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_1 відносяться до категорії тяжких та особливо тяжких злочинів, зокрема за вчинення яких передбачено покарання: за ч. 2 ст.315 КК України у виді позбавлення волі на строк від п`яти до дванадцяти років, а за ч. 1 ст.263 КК України у виді позбавлення волі на строк від трьох до семи років, підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування та суду, усвідомлюючи про неминучість покарання за вчинення злочинів у вигляді позбавлення волі, може незаконно впливати на потерпілу та свідків, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином з метою уникнення від кримінальної відповідальності шляхом здійснення підозрюваним погроз, а також може вчинити інше кримінальне правопорушення.

Слідчий СВ Тлумацького ВП Коломийського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області Франків Н.В. в судовому засіданні клопотання підтримав, просив його задовольнити.

Підозрюваний та його захисник заперечували щодо задоволення клопотання та суду пояснили, що жодних ризиків, передбачених ст. 177 КК України немає. Просили відмовити у задоволенні клопотання та обрати будь-який інший, передбачений законом запобіжний захід, не пов`язаний з триманням під вартою.

Слідчий суддя, перевіривши надані матеріали клопотання, та дослідивши докази, вислухавши учасників кримінального провадження, вважає, що клопотання підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Встановлено, що згідно протоколу про затримання особи, підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення від 17.10.2020 року ОСОБА_1 затримано 16.10.2020 року о 18 год. 15 хв. у м.Івано-Франківську по вул. Федьковича, в приміщенні Івано-Франківської ОКЛ.

Відповідно до вимог ст.177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Відповідно до вимог ч.1 ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні обвинуваченим кримінального правопорушення, наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст.177 КПК України, і на які вказує прокурор, недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання таким ризикам.

Згідно ст.183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст.177 цього кодексу.

Вирішуючи питання про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою, суд враховує вимоги п.3 і п.4 ст.5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише у передбачених законом випадках за встановленою процедурою.

Заслухавши думку прокурора, підозрюваного, захисника підозрюваного, з урахуванням мети та підстав застосування запобіжного заходу у відповідності до вимог ст. 177 КПК України, та обставин, передбачених п.4, 5, 11 ч.1 ст.178 КПК України, а саме те, що ОСОБА_1 не переховувався від органів досудового слідства, також має постійне місце проживання та постійне місце праці, одружений, на утриманні має двоє неповнолітніх дітей, а тому суд вважає за доцільне обрати запобіжний захід підозрюваному ОСОБА_1 – домашній арешт, що полягає у забороні залишати житло з 21 год. 00 хв. до 07 год. 00 хв. без застосування електронних засобів контролю.

Слідчий суддя вважає, що такий запобіжний захід як домашній арешт забезпечить дотримання підозрюваним ОСОБА_1 процесуальних обов`язків під час розгляду справи в суді.

Повний текст ухвали за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/92251773