13 грудня 2024 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України провела пресконференцію, присвячену початку процедури добору суддів до місцевих судів. Прогнозована кількість вакантних посад – 1800.
Про це повідомляє Судова влада.
Добір суддів до місцевих судів став третьою процедурою суддівської карʼєри, яку оголосив оновлений склад ВККСУ від початку своїх повноважень у червні 2023 року. Стратегічне завдання ВККСУ – укомплектувати судову владу в Україні, адже нині бракує близько 2 000 суддів. Тривають конкурси для добору 550 суддів апеляційних судів та 25 суддів Вищого антикорупційного суду.
Ті кандидати, які успішно складуть кваліфікаційний іспит, будуть зараховані до резерву. Резерв діятиме 2 роки, тобто такі кандидати зможуть взяти участь у конкурсних процедурах не лише у 2025 році, а й у 2026 та 2027 роках. ВККСУ очікує, що у доборі братимуть участь не менш як 3500 кандидатів.
Голова ВККСУ Андрій Пасічник оприлюднив прогнозовані строки початкових етапів добору. Зокрема, особи зможуть подавати заяви та документи для участі в доборі впродовж березня 2025 року. Кваліфікаційний іспит планується розпочати з червня 2025 року, а його етапи триватимуть протягом червня – серпня 2025 року.
Денис Маслов, Голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, відзначив співпрацю між ВККСУ, ВРП та законодавцем, що дозволяє, відпрацьовуючи оновлені процедури добору суддів на практиці, оперативно реагувати на виявлені проблемні аспекти на законодавчому рівні.
Денис Маслов також зупинився на ключових законодавчих змінах, упроваджених для ефективного та оперативного укомплектування суддівського корпусу, а саме:
- Закон України № 3511-IX суттєво скоротив етапи добору на посаду судді місцевого суду. Замість двох іспитів – відбіркового та кваліфікаційного, є лише кваліфікаційний. Спеціальне навчання проходитиме вже після того, як особа буде призначена на посаду судді Указом Президента України, і триватиме не більше кількох місяців. Спеціальна перевірка буде проведена тільки щодо тих кандидатів, які успішно склали кваліфікаційний іспит.
- Можливість для суддів першої інстанції перевестися по горизонталі в межах однієї процедури, що передбачена для кандидатів. Це забезпечує відбір кращих з кращих.
- Можливість для кандидата та судді використати результати свого кваліфікаційного іспиту повторно в межах наступних доборів/переведень, а також конкурсів до апеляційних судів.
Із заявами про участь у доборі 2017 року звернулося понад 5300 учасників, свій намір взяти участь у нинішньому доборі підтвердило майже 2400 опитаних.
Статистика свідчить, що найбільша кількість кандидатів – це кандидати у віці від 30 до 40 років. Традиційно зберігає першість у кількості поданих заяв місто Київ, на рівні 9% – Дніпропетровська область, друга за кількістю потенційних кандидатів.
Стосовно попереднього професійного досвіду кандидатів більшість становлять працівники судів, насамперед помічники, секретарі судових засідань, інші працівники апарату. Так, в доборі 2017 року 40 % осіб, які звернулися для участі в ньому, становили помічники суддів.
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.