Закон “Про санкції” не відповідає європейським стандартам: адвокат Калінніков

Зміст закону «Про санкції» внаслідок невідповідності всім вимогам Конституції та недотримання принципу верховенства права не свідчить про існування розумного балансу між метою, досягнення якої передбачається, та засобами, які використовуються для її досягнення.

Про це заявив Олексій Калінніков, адвокат, старший партнер АО «Могильницький та партнери» в інтерв’ю Закон і Бізнес.

Як правило, в межах Євросоюзу санкції застосовуються за його ініціативою або на виконання резолюцій Радбезу ООН. При цьому ЄС може не імплементувати таких резолюцій, якщо в результаті будуть порушені положення конвенції. Тому застосування Радою ЄС аналогічних санкцій на підставі рішення РНБО як несудового органу іншої країни є сумнівним.

Крім того, вимоги до застосування Радою ЄС санкцій конкретизовані в правозастосовній практиці Європейського суду загальної юрисдикції. Рада ЄС при вирішенні питання про застосування (продовження) санкцій повинна забезпечити дотримання права особи, щодо якої застосовуються санкції, на ефективний правовий захист. Воно включає в себе обов’язок повідомити особі про підстави застосування санкцій з наданням підтверджуючих документів та забезпечити можливість подати свої заперечення. Крім того, застосовані санкції повинні періодично переглядатися, зазвичай — кожні півроку, рік.

Наведені критерії в повному обсязі не враховані в законі «Про санкції», що свідчить про його невідповідність європейським стандартам.