Законопроєкт 5882 щодо суддівських окладів суперечить міжнародним стандартам та Конституції: консультативний висновок ВРП

Вища рада правосуддя затвердила консультативний висновок щодо законопроєкту «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо деяких питань забезпечення суддів» № 5882.

Ним пропонується змінити базовий розмір посадового окладу судді та спосіб його обчислення, а також  відтермінувати індексацію до 1 березня 2025 року. Замість визначення посадового окладу у прожиткових мінімумах для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, базовий рівень посадового окладу пропонується  визначати у фіксованій сумі в гривневому еквіваленті.

ВРП наголошує, що необґрунтований перегляд суддівської винагороди прямо суперечить міжнародним стандартам гарантування незалежності суддів, якими встановлено заборону погіршення фінансового забезпечення суддів. Встановлення суддівської винагороди фіксованого розміру у гривневому еквіваленті без «прив’язки» до прожиткового мінімуму та без урахування індексу інфляції не буде відповідати економічній ситуації в державі та із часом призведе до зниження рівня суддівської винагороди.

Вища рада правосуддя не підтримує законопроєкт № 5882, оскільки вінсуперечить принципу незалежності судової влади, який є головною умовою забезпечення верховенства права й основоположною гарантією справедливого судового розгляду, нормам Конституції України, висновкам Конституційного Суду України, міжнародним стандартам у сфері судоустрою та статусу суддів, його прийняття призведе до звуження змісту та обсягу прав і свобод суддів та негативно вплине на забезпечення незалежності суддів і авторитет правосуддя.