Зараз в Україні діє принцип: якщо є земельна ділянка і споруда на ній, то будь-яке відчуження, перехід права на будівлю чи споруду має відповідати і переходу права на земельну ділянку: суддя ВС Чумак

За останні роки ВС чітко сформував практику, яка говорить про те, що «все, що збудоване на земельній ділянці, слідує за нею».

Про це заявив суддя судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Юрій Чумак, повідомляє Судова влада.

Зараз в Україні діє принцип: якщо є земельна ділянка і споруда на ній, то будь-яке відчуження,  перехід права на будівлю чи споруду має відповідати і переходу права на земельну ділянку. Цей принцип встановлений як на рівні законодавства, так і на рівні судової практики.

Одна з показових справ, на якій зупинився Юрій Чумак, стосувалася питання самочинного будівництва на земельній ділянці, яка перебувала у власності іншої особи. Зокрема, суддя ВС у КГС проаналізував постанову Великої Палати ВС від 15 листопада 2023 року у справі  № 916/1174/22.

ВП ВС вказала, що самочинне будівництво нерухомого майна особою, яка не є власником земельної ділянки, слід розглядати як порушення прав власника відповідної земельної ділянки. Водночас сам по собі факт державної реєстрації права власності на самочинно побудовану будівлю, споруду не слід розглядати як окреме відносно факту самочинного будівництва порушення прав власника земельної ділянки.

Права власника земельної ділянки порушуються в результаті факту самочинного будівництва, а не державної реєстрації права власності на самочинно побудоване майно. Державна реєстрація права власності на самочинно побудовану будівлю, споруду поза встановленим ст. 376 ЦК України порядком за особою, яка таке будівництво здійснила, лише додає до вже існуючих фактичних обмежень (які з’явились безпосередньо з факту самочинного будівництва) власника земельної ділянки в реалізації свого права власності додаткові юридичні обмеження.

Крім того, як зауважив Юрій Чумак, належними вимогами, що може заявити особа – власник земельної ділянки, на якій здійснено (здійснюється) самочинне будівництво, для захисту прав користування та розпорядження такою земельною ділянкою, є вимога про знесення самочинно побудованого нерухомого майна або вимога про визнання права власності на самочинно побудоване майно.

Аби першим отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.