Завжди читайте те, що написано дрібним шрифтом, навіть якщо у вас є юрист: адвокат Стівен Л. Картер

Слова мають значення, і навіть найменші помилки в юридичних документах можуть мати жахливі наслідки.

Про це написав Стівен Л. Картер, професор права в Єльському Університеті, адвокат для видання Bloomberg.

Припустимо, ви найняли сантехніка для усунення витоку води. Поки сантехнік працює, ви зайняті своїм ноутбуком. Через годину він каже, що закінчив, і передає вам рахунок. Теоретично, ви можете відмовитися від оплати, поки не залізете під раковину, щоб перевірити щойно зварене з’єднання на наявність ознак вологи. Але, професіонал щойно сказав вам, що проблема усунена, тому ви, ймовірно, просто випишете чек відповідно до рахунку.

Цей приклад спадає на думку після судового позову TerraForm Power проти неправомірних дій на суму 310 мільйонів доларів минулого тижня проти пари найпрестижніших юридичних фірм країни. Наразі ми маємо лише версію фактів позивача, розповідь, яку відповідачі заперечують, але позов служить нагадуванням про те, що слова, як і цифри, мають значення.

Юристи не інженери, але навіть найдрібніші помилки можуть призвести до катастрофи.

TerraForm Power — концерн з відновлюваної енергетики, який нещодавно опинився у вкрай незручній ситуації через рішення суду вартістю у 327 мільйонів доларів. Скарга в новому позові стверджує, що TerraForm програла цю справу лише тому, що юридичні фірми, які консультували її — Orrick Herrington & Sutcliffe та Cleary Gottlieb Steen & Hamilton — не помітили, що в угоді помилково було включено слово «покупці», замість слова “покупець”.

Деталі того, чому зміна однини на множину може змінити значення договору, не мають відношення до суті питання. Задумайтесь краще над тим, чому люди та компанії наймають адвокатів у першу чергу.

Велика частина роботи, яку виконують адвокати передбачає переклад потреб та бажань клієнта на мову закону. Клієнт хоче поділити свої активи після смерті, або купити будинок, або здійснити обмін. Завдання адвоката полягає у створенні магічного заклинання, яке змусить суди втілити ці бажання у результат.

Але припустимо, що адвокат підбирає неправильні слова? Чи повинно щось таке дрібне, як утворення множини чи однини, призвести до відповідальності фірми за неправомірні дії?

Я адвокат, тому відповів вам юридичною мовою: це залежить.

Правопорушення є інструментом, який змушує фахівців усвідомлювати рівень витрати за свої помилки, а не перекладати оплату на інших. Але, не кожна вимога передбачає порушення обов’язків, і не кожне порушення обов’язків призведе до відповідальності.

Багато обговорювана справа в Нью-Йорку 2001 року стосувалась звинувачень у тому, що юридична фірма, переглядаючи складну мирову угоду, помилково зменшила суму, яку її клієнт мав отримати у разі дефолту контрагента – 2 мільйони доларів замість 6 мільйонів доларів. Клієнт не читав нову редакцію перед підписанням, оскільки адвокат невірно сказав, що змінено лише перший абзац. Апеляційний суд Нью -Йорка постановив, що справа може продовжуватися.

У 2007 році суди Нью -Йорка відхилили, здавалося б, схожий позов, у якому позивач стверджував, що помилка у складанні його адвокатами – використання слова «може», коли вони мали використати «повинен» – коштувала йому сотні тисяч доларів. Суди відмовили у розгляді справи, оскільки “в самій угоді зазначається, що клієнт був ознайомлений із його правами та отримав можливість зважити всі факти, які можуть вплинути на його рішення”. Інші суди прийшли до подібних висновків.

Суть зрозуміла: навіть коли ваш власний адвокат затверджує документ, ознайомтесь з ним, перше ніж підписати.

Але таке пояснення, незважаючи на весь абстрактний сенс, ставить під сумнів причину, за якою люди наймають адвокатів. Звичайно, це правда, що перечитування того, що ваш адвокат склав чи схвалив, може підвищити точність; це також правда, що якби ви хотіли прочитати всі ці сторінки документу, ви б пішли на юридичний факультет.

На практиці, клієнти часто наймають юристів, щоб позбавити себе обов’язку читати. Після того, як адвокат перегляне документ, клієнт, природно, вважатиме деталі менше помітними: «Адвокат переглянув це, – думає клієнт, – тож це має бути ОК». Відповідно, клієнт, будучі зайнятою людиною, підписує документ. Те, що суди вважають, що люди повинні поводитися по -різному, не означає, що клієнти, які не турбуються прочитати те, за що вони заплатили своїм адвокатам, є недбалими або нераціональними.

Знову ж таки, дозвольте мені пояснити: наскільки мені відомо, претензії TerraFirm – це нонсенс. І я, звичайно, не вважаю, що адвокатські контори повинні волею – неволею піддаватися ризику позовів про неправомірні дії, особливо за дріб’язкові помилки. Але що б не трапилося у цій справі, я сподіваюся, що суди визнають, що одна з основних причин, чому люди наймають адвоката, – це те, що їм не доводиться читати.