Життя продовжується, тому потрібно знаходити сили жити, допомагати ЗСУ та вірити в нашу Перемогу: Голова ради адвокатів Чернігівської області Галина Якуба

24 лютого 2022 року російська федерація почала повномасштабну війну проти України, в зв’язку з чим на всій території України був запроваджений воєнний стан. Як війна вплинула на адвокатів в інших регіонах, і як вони зустріли виклики збройної агресії, ми запитали у Голови Ради адвокатів Чернігівської області Галини Якуби.

  • Ви пам’ятаєте, як особисто для Вас почалася відкрита російська агресія 24 лютого? Якими були Ваші перші дії? Які дії Ви вчинили, як Голова Ради адвокатів регіону?

Про те, що розпочалася війна я дізналася від близької мені людини, яка подзвонила мені рано вранці 24 лютого. Тоді важко було повірити, що в 21 столітті може статися щось подібне. Ворожі колони перетнули державний кордон на Чернігівщині та рухалися в напрямку самого міста. Місто готувалося до оборони та боротьби. Люди скуповували ліки в аптеках, продукти в магазинах та пальне на АЗС, отримували зброю. Як Голова Ради адвокатів я прийняла рішення, що задля безпеки Секретаріат Ради тимчасово працюватиме в дистанційному режимі, про що було повідомлено всіх адвокатів нашої області. Також, за моєю вказівкою, було вивезено архів з особистими справами адвокатів до безпечного місця. З метою збереження особистої інформації адвокатів ми також оцифрували весь архів документів Ради та адвокатів на електронні носії інформації.

  • Як війна змінила роботу адвокатури та Ради адвокатів Чернігівської області?

Починаючи з 24 лютого 2022 року по травень 2022 року Рада адвокатів Чернігівської області засідання не проводила, оскільки в цей період на території області велися активні бойові дії. Проте, Секретаріат Ради адвокатів Чернігівської області намагався підтримувати комунікацію з адвокатами в дистанційному режимі, зокрема продовжував забезпечувати внесення відомостей стосовно адвокатів до Єдиного реєстру адвокатів України. Починаючи з 16 травня 2022 року Рада адвокатів Чернігівської області працює у звичному режимі в своєму приміщенні за адресою: м. Чернігів, проспект Перемоги 139, офіс 705. Наразі приміщення Ради є своєрідним «пунктом незламності» для адвокатів, де кожен адвокат має можливість безперешкодно попрацювати, зустрітися з клієнтами, зігрітись, випити гарячої кави або чаю, зарядити мобільні пристрої, отримати доступ до Інтернету, скористатись аптечкою тощо.

  • Які напрямки і пріоритети діяльності Ради адвокатів є зараз, під час активних бойових дій?

Дякуючи нашим захисникам та захисницям активні бойові дії на території Чернігівської області наразі не ведуться. Це дає нам можливість працювати у звичному режимі, але ж з відповідними обмеженнями щодо безпеки відповідно. Основний напрямок діяльності це забезпечення гарантій адвокатської діяльності, захист професійних і соціальних прав адвокатів, внесення відомостей до Єдиного реєстру адвокатів України. Також Рада адвокатів Чернігівської області активно проводить для адвокатів Чернігівщини онлайн заходи з підвищення кваліфікації. Наразі Рада адвокатів Чернігівської області проводить свої засідання один раз на місяць. На засіданнях Ради затверджуються звіти стажистів про виконання індивідуального плану стажування, а особи, які успішно пройшли стажування складають Присягу адвоката України. Крім того, одним з основних напрямків роботи Ради є постійна допомога Збройним Силам України. Організаційні заходи Ради проходять в приміщенні, яке оснащено бомбосховищем відповідно, що дозволяє організувати власну роботу з найвищим рівнем безпеки для адвокатів та їх стажистів.

  • Чи надаєте Ви підтримку Вашим колегам, які опинилися у скрутному становищі через російську агресію? Яка це підтримка?

Беззаперечно, нашим колегам, які опинилися у скрутному становищі через російську агресію ми надаємо матеріальну допомогу та підтримку.

  • Чи багато колег-адвокатів звертаються до Вас про надання допомоги? Як проходить процес надання допомоги? У якому розмірі може бути надана матеріальна підтримка адвокатам?

Наразі звернень про надання допомоги від адвокатів не надходить, проте такі звернення були в перші місяці війни, коли на території нашої області велися активні бойові дії. Деякі адвокати та їх родини залишились без житла та засобів для існування внаслідок війни. В кожному окремому випадку процес надання допомоги адвокатам є індивідуальний в залежності від потреб та наших можливостей. 3 березня 2022 року Національна асоціація адвокатів України створила Опікунську раду для розподілу благодійної допомоги адвокатам та їхнім сім’ям, постраждалим внаслідок воєнних дій в Україні. Рада адвокатів Чернігівської області активно надавала організаційно-комунікаційну допомогу адвокатам регіону по зверненню за допомогою до Опікунської ради.

  • Певно, наразі у адвокатів по всій Україні поменшало роботи, і відповідно, багато хто просто опинився у скрутному положенні. Чи звертаються вони до Вас, як до голови Ради адвокатів регіону? Чи в змозі Рада надавати матеріальну чи іншу допомогу у таких випадках? Це виключно матеріальна допомога, чи якісь її інші види?

Так, було декілька звернень від адвокатів пенсійного віку, які залишилися без роботи з проханням допомогти в організації отримання ними матеріальну допомогу від адвокатури. Звісно, ми допомагаємо їм скласти та направити такі звернення до Опікунської ради при Національній асоціації адвокатів України. Крім того, до Ради часто звертаються громадяни з проханням про рекомендації адвоката для вирішення їхніх особистих правових спорів чи отримання юридичних консультацій. Секретаріатом Ради в першу чергу надається порада щодо звернення до адвоката, який на даний час опинився в скрутному становищі через брак клієнтів та заробітку, відповідно.

  • Нещодавно пані Ганна Лазарчук у інтерв’ю розповідала нам про діяльність Опікунської ради при Національній асоціації адвокатів України. Ви маєте контакти, співпрацюєте із Опікунською радою? Хтось із Вашого регіону входить до її складу? Чи інформуєте Ви ваших колег про існування та діяльність Опікунської ради? Можливо Ви маєте статистику, скільки Ваших колег звернулося за допомогою до Опікунської ради?

Так, Рада адвокатів Чернігівської області тісно співпрацює з Опікунською радою при Національній асоціації адвокатів України. Ми постійно інформуємо колег про існування та діяльність Опікунської ради, а також надаємо адвокатам організаційно-комунікаційну допомогу по зверненню та отриманню допомоги.

  • Можливо, адвокатська спільнота Чернігівщини бере участь у волонтерському русі, у допомозі ЗСУ? У чому полягає ця допомога, та як це відбувається (наприклад, збираються кошти, необхідні речі)?

Серед адвокатів Чернігівщини є багато волонтерів, які допомагають Збройним Силам України. Чимало адвокатів з нашої області особисто захищають Батьківщину перебуваючи в ЗСУ. До прикладу, заступник голови Ради є волонтером з юридичного супроводу та організації міжнародної допомоги для окремих спецпідрозділів ЗСУ, а секретар Ради з перших хвилин боронить Україну безпосередньо у лавах ЗСУ і на даний час є військовослужбовцем. Що стосується Ради адвокатів Чернігівської області, то в перші дні повномасштабного вторгнення ми перераховували на користь Збройних Сил України грошові кошти у розмірі 100 000 грн. Крім того, час від часу ми передаємо й спеціальну благодійну допомогу. Так, наприклад на цьому етапі ми підтримуємо благодійною допомогою 105 прикордонний загін імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України, який зараз боронить кордони Чернігівщини.

  • Чернігівська область на початку війни дуже постраждала, деякі міста були під короткочасною окупацією, яка тим не менш нанесла величезні збитки. Обстріли житлового сектору та цивільної інфраструктури Чернігова були відомі на весь світ. Чи є випадки, коли постраждали адвокати, чи їхні родини? Які підтримка з боку Ради адвокатів надається у таких випадках?

На початку війни внаслідок ворожих обстрілів Чернігівська область дійсно дуже постраждала. Є звісно й випадки, де постраждали адвокати та їхні родини. У когось все обійшлося вибитими вікнами в оселях, в когось житло було повністю зруйноване. Є такі колеги, які отримали травми або поранення. На жаль є й трагічні випадки загибелі адвокатів та членів їх родин. Рада в режимі 24/7 працювала по цим болісним питанням у тісній координації з Опікунською радою при Національній асоціації адвокатів України. В оперативному режимі вся відома та актуальна інформація опрацьовувалася та передавалася Опікунській раді, яка в приймала відповідні рішення про надання допомоги нашим колегам.

  • Чи відомі Вам випадки (а можливо, є й статистика – скільки), що Ваші колеги з області зі зброєю в руках захищають Україну у складі ЗСУ чи ТРО? Ви надаєте підтримку їхнім родинам, та яка це підтримка?

Адвокатів з Чернігівщини, які захищають Україну зі зброєю в руках у складі ЗСУ чи ТРО досить не мало – десятки, а можливо і сотні. Точної статистики Рада не веде, в першу чергу з міркувань безпеки та скромності самих наших адвокатів.

  • Можливо, є якась особиста історія, пов’язана із Вашими колегами, яка вразила Вас? (можливо без вказання імен).

Я впевнена, що таких героїчних випадків багато і не тільки на Чернігівщині, а й по всій нашій країні. Гадаю, що про них ми вже будемо дізнаватися та писати після нашої Перемоги!

  • На Вашу професійну думку – чи є у громадян у майбутньому шанси на відшкодування понесених втрат в результаті війни? Які кроки їм необхідно для цього зробити? Можливо, у адвокатів Вашого регіону є досвід надання таких послуг громадянам – можливо, допомога у фіксуванні російських злочинів?

Переконана, шанси на відшкодування понесених втрат в результаті війни у громадян є. Але для цього необхідно вчинити дії пов’язані із фіксацією пошкоджень та понесених втрат. Знаю, що серед наших адвокатів вже є ті, що спеціалізуються саме по вирішенню таких питань. А також є і такі адвокати, які перебуваючи в лавах Сил територіальної оборони фіксували такі злочини в місцях активних бойових дій.

  • Чи є серед Ваших колег-адвокатів ті, які покинули країну, або стали внутрішніми переселенцями, рятуючи свої родини від російської окупації та обстрілів? Ви підтримуєте із ними зв’язок, можливо теж надаєте їм допомогу?

Так, такі колеги є, ми підтримуємо з ними зв’язок постійно. Деякі з них вимушені були тимчасово зупинити свою адвокатську діяльність, але є й такі, які працюють з клієнтами дистанційно (онлайн).

  • Чого на Вашу думку, не вистачає адвокатурі України для ще більшої підтримки своїх колег? Можливо, коштів, ресурсів, каналів комунікації?

Рада адвокатів Чернігівської області є неприбутковою організацією, тому ми є дещо обмежені в коштах та ресурсах, які можемо направити для підтримки своїм колегам. Що стосується каналів комунікації, то їх ніколи не буває багато. Наша Рада завжди відкрита та готова до співпраці на благо захисту Батьківщини.

  • Зазвичай, представники професії дуже врівноважені, скажімо беземоційні. Чи важко Вам опановувати свої емоції, дізнаючись про всі жахи війни з якими стикаються Ваші колеги? Це шкодить, чи допомагає у прийнятті рішень?

Вже понад вісім років Україна живе у стані постійного стресу і невизначеності, що сильно посилилося останнього року після повномасштабної агресії. До 24 лютого 2022 року Рада адвокатів допомагала та підтримувала колег зі східних регіонів, які були змушені виїхати звідти через гібридну війну, яка почалася у 2014 році. Всі переживають колективну травму, адвокати не виключення, бо це не особиста травма, а всього народу – нації. Але життя продовжується, тому потрібно знаходити сили жити, допомагати ЗСУ та вірити в нашу Перемогу!!!

  • Як зараз, під час війни, відбувається співпраця між адвокатурою та правоохоронними органами? Чи поменшало тиску на адвокатів з їх сторони?

Можу сказати, що співпраці між адвокатами та правоохоронними органами як такої не має. Кожен виконує свої завдання та функції відповідно до закону. Що стосується тиску на адвокатів, то слід визнати, що іноді трапляються випадки порушень гарантій адвокатської діяльності, але Комітет захисту прав адвокатів Ради адвокатів Чернігівської області працює та виконує свої функції.

  • Чи підтримуєте Ви зв’язок із міжнародними адвокатськими організаціями у розрізі їхньої допомоги своїм колегам в Україні? Якщо так, то яку допомогу надають Ваші іноземні колеги?

В окремих випадках ми контактуємо з адвокатськими спільнотами та організаціями країн ЄС. А, здебільшого, ми відчуваємо та отримуємо підтримку наших колег з усього цивілізованого світу через організаційну та дієву роботу Національної асоціації адвокатів України та Ради адвокатів України.