Зміни щодо судочинства №№ 7574 та 7574-1 потребують доопрацювання: Національна асоціація адвокатів України

НААУ направила зауваження та пропозиції до проєктів законів України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов’язкової реєстрації та використання офіційних електронних адрес в ЄСІТС представниками правничих професій, юридичними особами та фізичними особами – підприємцями» (реєстр. № 7574 від 21.07.2022) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов’язкової реєстрації та використання офіційних електронних адрес в ЄСІТС представниками правничих професій, юридичними особами та щодо особливостей судового провадження в умовах воєнного чи надзвичайного стану» (реєстр. № 7574-1 від 04.08.2022).

Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

Правовий аналіз здійснено комітетами НААУ з господарського права та процесу, з цивільного права та процесу і адміністративного права та процесу.

Серед іншого, у НААУ дійшли думки, що обов’язок подавати процесуальні та інші документи по справі з використанням ЄСІТС має стосуватися лише заяв по суті справи (позовна заява, відзив, відповідь на відзив, заперечення на відповідь, пояснення третіх осіб), клопотань про приєднання доказів та інших документів.

Крім того, недоцільно вносити зміни, які стосуються судочинства, під час воєнного стану та загалом щодо:

– введення письмового провадження, яке не узгоджується ні з чинним ЦПК України, ні з ГПК України, оскільки таке провадження у вказаних кодексах України відсутнє;

– права суду з власної ініціативи прийняти рішення про розгляд справи без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами;

– накладення штрафу на особу у разі, якщо вона подає документи у паперовій формі і надалі не надсилає їх до суду через ЄСІТС протягом одного дня;

– виключення статей процесуальних кодексів щодо обов’язку суду надсилати копію судового рішення у паперовій формі тощо.

Вважається за необхідне також передбачити саме обов’язок суду проводити засідання у режимі відеоконференції, якщо від учасника надійшло відповідне клопотання.

Зважаючи на викладене, НААУ вважає, що Законопроекти мають право на існування лише за умови врахування висловлених пропозицій.

З детальними пропозиціями та зауваженнями можна ознайомитися за посиланням.