Звільнення Державної митної служби України та її територіальних підрозділів від сплати судового збору несе корупційні ризики, а також погіршить гарантії доступу громадян і бізнесу до правосуддя.
На це звернули увагу у Комітеті НААУ з питань митного та податкового права, де проаналізували проект Закону № 9359 «Про внесення змін до статті 5 Закону України «Про судовий збір» щодо сплати судового збору у справах про нарахування та сплату митних платежів».
Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.
Документом пропонується доповнити ч. 1 ст. 5 пунктом щодо звільнення від сплати судового збору центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи, його територіальні органи – у справах про нарахування та сплату митних платежів.
У Комітеті НААУ вважають, що законопроектом не враховано інтереси громадян і бізнесу.
Так, митні органи подаватимуть більшу кількість позовних заяв до суду, що, крім іншого, додатково навантажить судову систему. Також цим створюються передумови для корупції та зловживань з боку контролюючих органів. Водночас, більшість категорій населення та суб’єктів підприємницької діяльності все ще будуть зобов’язані сплачувати судовий збір, у тому числі за оскарження винесених рішень. Це негативно позначиться на доступ до правосуддя громадян і бізнесу.
Отже, робить висновок Комітет, у законопроекті не враховані наслідки його прийняття для системи правосуддя загалом, відсутні розрахунки, які б свідчили про доцільність прийняття даної ініціативи для суспільства і держави. Відтак, ухвалення законопроекту вбачається недоцільним.
Усі зауваження і пропозиції Комітету НААУ можна переглянути за посиланням.