24 червня 1934 року столиця України переїхала з Харкова до Києва

Перенесення до Києва з Харкова столиці УСРР відбулося 24 червня 1934 року — в цей день відбувся урочистий переїзд вищих владних структур УСРР з Харкова до Києва, що ознаменувало виконання ухваленого в січні 1934 року рішення про перенесення столиці республіки до Києва.

Розбудова Харкова у 1930-х роках

У місто над Дніпром переїхали вищі державні й партійні установи УСРР – ЦК КП(б)У, РНК УСРР та ВУЦВК. Після шумного індустріального Харкова, яким він був на той час, прибулим радянським чиновникам Київ видавався тихим провінційним містом. У день переїзду урочистості почалися вже на вокзалі, після чого відбувся парад частин Київського військового гарнізону та колон фізькультурників перед урядовими трибунами під час зустрічі ЦК КП(б)У та РНК УСРР. Потім почався розподіл приміщень для нових органів влади. Іноді старих мешканців виселяли навіть силоміць. Офіційно ж Київ «вступив у права столиці» лише 1 серпня 1934 р., а його «столичність» була зафіксована у Конституції УСРР, прийнятій у січні 1937 р. 

Руїни Михайлівського монастиря, який знесли для будівництва урядового кварталу під час перенесення столиці з Харкова до Києва