Національна асоціація адвокатів України провела круглий стіл «Сімейні спори: коли сімейні правовідносини та конфлікти щодо участі у вихованні дітей призводять до початку кримінальних проваджень».
Організатори розповіли, що захід планували провести ще у березні минулого року, однак життя тоді внесло свої корективи, а означена проблематика з того часу не стала менш актуальною.
Про це пише ЗіБ.
Адвокат Людмила Гриценко вважає, що перш ніж змінювати букву закону, потрібно змінювати підхід. Перш за все у розумінні того, чи може існувати якесь виправдання застосуванню сили. Тобто варто захищати не право сили, а силу права. Тут адвокат порівняла підхід із керуванням протягом тривалого часу ВАЗ2406, водію якого запропонували Range Rower Sport. Але люди, які працюють у цій категорії справ продовжують шукати ключі і мріяти про механічну коробку передач тільки тому, що так завжди робили.
Це той приклад, який ілюструє необхідність зміни підходів. Справи про домашнє насильство — це перш за все справи про потурання прав людини, і на них варто дивитись саме з цього ракурсу. А не говорити, що це дрібна сімейна сварка, в якій сторони самі розберуться, і тому подібне.
Також спікер звернула увагу на рішення ЄСПЛ у справі «Івашків проти України» від 2022 року. У цій справі констатовано два порушення. Перше — порушення ст.3 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, тобто заборона катування, в контексті невиконання зобов’язань провести ефективне розслідування тверджень про жорстоке поводження із заявницею. Друге — порушення ст.14 конвенції — заборона дискримінації, в контексті дискримінації заявниці національними судами при визначенні суми компенсації за шкоду, яка завдана за нанесення легких тілесних ушкоджень.
Суд апеляційної інстанції у цій справі прямо в рішенні написав: «заявниця спровокувала своїми діями колишнього чоловіка на вчинення насильства». Таке дискримінаційне ставлення суду прямо вказує на відношення до заявниці як жінки та певне упередження, що існує в судовій системі.
На думку Л.Гриценко, коли судді зазначають «почекайте, це їх сімейна справа», потрібно відповідати: «Ви помилились епохою, сімейною справою це можна було назвати в радянському союзі, а сьогодні — це порушення прав людини».
Спікер наголосила, що законодавство в Україні у цій сфері має дуже потужний інструментарій, але розширення процедурних можливостей для потерпілого — це те, що точно на часі та потребує змін. Але важливо при цьому застосовувати підходи, які закладені в основу Стамбульської конвенції.
Також Л.Гриценко закцентувала увагу на тому, що не завжди три адміністративні правопорушення виключають кримінальну відповідальність, адже це не тільки про дії, але й про наслідки. Саме тому до того часу, поки ми не навчимось дивитися на проблему комплексно, змінюючи підхід до неї, точкові зміни до КПК не призведуть ні до яких наслідків.
Так, йде мова про зміну в соціальній і культурній моделях поведінки, викорінення упереджень, стереотипних ролей.
Адвокат нагадала і про те, що ВС в одній із своїх постанов зазначив: поняття «злочин, пов’язаний із домашнім насильством» є істотно ширше, ніж саме поняття «домашнє насильство».
Важливим є також і розрізнення конфлікту від насильства. Адже одна із таких відмінностей, яка притаманна насильству, несе в собі за мету встановлення контролю, влади та домінування над постраждалою особою. Таким чином Л.Гриценко закликала адвокатів бути агентами змін, які допоможуть принципово змінювати підхід на практиці, зокрема — у даній категорії справ.