Адвокат Ріяко заявив, що у сторони захисту є підозра, що у справі керівниці апарату Харківської ОВА є ознаки політичного переслідування

Захист колишньої керівниці апарату Харківської ОВА Вікторії Белявцевої буде клопотати про скасування підозри у справі про систему “Шлях”.

Про це заявив адвокат Євген Ріяко, який захищає колишню керівницю апарату Харківської ОВА Вікторію Белявцеву, повідомляє Думка.

Він наголосив, що всі документи в Харківській ОВА проходять низку юридичних перевірок, тому в діях колишньої керівниці апарату ОВА Вікторії Белявцевої не може бути вини, оскільки вона не ухвалювала будь-якого одноосібного рішення.

“Документи від будь-якого фонду у будь-якій обласній військовій адміністрації проходять певний порядок, і там дуже багато людей приймають рішення. Ми впевнені, що ці документи відповідають закону, ніякої там змови на щось протиправне в теорії не могло бути, тому що вони перед цим проходили 2 відділи, потім керівника військової адміністрації, який підписував і давав вказівку внести ці документи у систему “Шлях”. І Вікорія Белявцева виконувала вже технічну частину – вносила ці документи у систему “Шлях”. Тому ми казали трошки про інше: ми не казали, що Вікторії Белявцевій давали протиправні вказівки, ми казали, що є велика складна процедура, у якій Белявцева по суті є в самому кінці, до цього стільки юридичних фільтрів проходять ці документи, і їй уже дають фінальне, технічне завдання просто внести. Вікторія Белявцева не приймає рішення, вносити чи не вносити. Є розпорядження її зобов’язати внести ці документи у систему “Шлях”. Я давав із цього ракурсу пояснення, що, чекайте, як це можливо, як пані Белявцева взагалі на щось може впливати, якщо до цього проведена така процедура”, – сказав Ріяко.

Адвокат зазначив, що відповідні матеріали захист підозрюваної зібрав, це буде використовуватися під час обрання запобіжного заходу для підтвердження безпідставності звинувачення.

Ріяко сказав, що у сторони захисту є підозра, що у справі Белявцевої є ознаки політичного переслідування.

“У нас є відчуття, що це якесь політичне переслідування. Бо за такою логікою тоді вся ХОВА повинна була знати і бути у змові, всіх, хто ставив свої резолюції, не тільки останні, хто вносив у “Шлях”, а й усі перед цим, повинні бути також на лаві, як кажуть, підсудних. А чому лише Белявцева, де логіка? Тому ми кажемо, що це є політичне переслідування. Намагаємося розібратися, кому вигідно так репутаційно намагатися впливати на пані Белявцеву” – сказав адвокат.

Ріяко наголосив, що захист буде клопотати про скасування підозри Белявцевій. “Це абсолютно необґрунтована підозра. Більше того, ми зараз готуємося після скасування підозри з позовами до Нацполіції, з позовами до ЗМІ, які це підхопили і позиціонували так же некоректно, як це написала поліція наче вже про причетність пані Белявцевої до цієї ситуації. Ми з цим будемо працювати”, – сказав він.

Адвокат підкреслив, що позиція захисту Белявцевої полягає в тому, що в рішеннях усіх чиновників ОВА не було злочинних дій. “ХОВА у цій ситуації взагалі не має відношення до зазначених обставин, – сказав Ріяко. – Ми не збираємося тикати на когось пальцями у ХОВА. Ми збираємося просто з’ясувати у правоохоронного органу, при чому тут взагалі будь-який чиновник ХОВА, коли весь юридичний алгоритм дій, усі перевірки, які потрібно було зробити, вони всі були проведені, і чому взагалі до чиновників ХОВА є будь-яке звинувачення. Нехай розбираються з фондом. Чи є в діях співробітників фонду склад злочину, повинно розбиратися слідство”.

“Принциповий момент. Пані Белявцева не приймала рішення, вносити чи не вносити. Для неї була вказівка: вносити. Але ця вказівка також була законна. Бо до цієї вказівки ще було дуже багато перевірок зазначених документів. Тому в нас позиція трошки інша: битися взагалі за те, що жоден із чиновників ХОВА не причетний до цієї історії, зокрема, й пані Вікторія”, – підсумував Ріяко.

Нагадаємо, що на Харківщині викрили схему виїзду за кордон під виглядом волонтерів. В Офісі генпрокурора повідомили, що серед підозрюваних – екскерівниця апарату Харківської ОВА (на той час керівницею була Вікторія Белявцева). Крім цього, серед підозрюваних, за даними журналістів, є голова адміністрації Київського району міста, депутатка мерії Неллі Казанжиєва, депутат Харківської райради, директор БФ “Безпечне небо” Данило Кислий та його заступник у фонді Марк Сердюк. Вони, за даними правоохоронців, оформлювали для ухилянтів виїзд через систему “Шлях” під виглядом волонтерів. Схему провадили через благодійний фонд, що належав депутату Харківської райради. За послуги брали 60 тис. грн. Таким чином за кордон незаконно виїхали 19 псевдо-волонтерів.

Це вже не перше кримінальне провадження стосовно Белявцевої. Ексчиновниця була звільнена з ОВА 13 лютого 2024 року після скандалу з розкраданням бюджетних коштів на закупівлі гуманітарної курятини. Тоді НАБУ і САП викрили заволодіння 15,2 млн грн при закупівлі Харківською ОВА харчових продуктів для гуманітарних потреб.

Слідчі заявили, що у березні 2022 року керівниця апарату Харківської ОВА Вікторія Белявцева та директорка приватного товариства уклали тристоронній договір між Харківською ОВА, АТ “Укрзалізниця” та згаданим ТОВ на постачання курятини для безоплатної роздачі населенню у прифронтових областях та на деокупованих територіях. Курятина нібито поставлена не була, однак 15 млн грн за неї були сплачені з бюджету через фіктивні документи.

Белявцевій тоді інкримінували скоєння злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), ч. 4 ст. 358 (підроблення документів) і ч. 1 ст. 366 (службове підроблення) Кримінального кодексу України.

21 лютого Вищий антикорупційний суд України обрав їй запобіжний захід у виді застави в розмірі 3,6 млн грн, яку вона внесла.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.