Нещодавно у Волинському обласному ТЦК та СП прокоментували сюжет одного з волинських телеканалів щодо втручання адвокатів у процеси мобілізації та медичних оглядів. У ТЦК заявили, що такі процедури мають специфічний характер і потребують знання спеціалізованих аспектів, якими володіють лише уповноважені особи та фахівці. Також додали, що втручання сторонніх осіб, зокрема адвокатів, може порушити об’єктивність і незалежність процесів мобілізації та медичного огляду, що є критично важливими для національної безпеки.
Представництво Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області прокоментувало дану ситуацію, нагадавши, що згідно зі статтею 59 Конституції України кожен має право на професійну правничу допомогу. Ніхто в Україні не може бути позбавлений такого права, навіть в умовах воєнного стану.
Про це йдеться на сайті Уповноваженого ВРУ.
Юлія Спас, Представниця Уповноваженого у Волинській області, скерувала відповідний лист до Волинського обласного ТЦК та СП з метою розʼяснення та недопущення порушень прав громадян.
Також дану ситуацію прокоментував заступник голови Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ Ігор Колесников. Він наголосив, що позиція Волинського ТЦК стосовно адвокатів не витримує жодної критики, а також може містити ознаки злочину, передбаченого статтею 397 ККУ – втручання в діяльність захисника чи представника особи.
Омбудсман Дмитро Лубінець підкреслює, що згідно зі статтею 59 Конституції України, кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав, в тому числі й військовозобовʼязані. Обмеження такого конституційного права є недопустимим відповідно до частини 2 статті 64 Конституції України.
Раніше, на ситуацію відреагував заступник голови Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ Ігор Колесникова, і зазначив, що позиція Волинського ТЦК стосовно адвокатів не витримує жодної критики, засвідчує найвищий рівень правового нігілізму в державі за часів незалежності України, а також може містити ознаки злочину, передбаченого 397 (Втручання в діяльність захисника чи представника особи) Кримінального кодексу, який не можна виправдати умовами воєнного стану.
«Адвокатура є конституційним інститутом, без якого неможливе правосуддя, без якого Україна не сприймається як правова держава. Це аксіома, – переконаний він. – І саме на адвокатуру Конституцією покладено завдання з надання професійної правничої допомоги. А це право громадян не підлягає обмеженню навіть в умовах воєнного стану. І, попри шалений тиск, адвокати сьогодні продовжують здійснювати захист законних прав громадян України, в тому числі і під час мобілізації».
Він нагадав, що відповідно до Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правничої допомоги, зокрема:
- представляти і захищати права, свободи та інтереси фізичних осіб в органах державної влади, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, посадовими і службовими особами, до повноважень яких належить вирішення відповідних питань;
- ознайомлюватися на підприємствах, в установах і організаціях з необхідними для адвокатської діяльності документами та матеріалами;
- складати та подавати заяви, скарги, клопотання, інші правові документи;
- доповідати клопотання та скарги на прийомі в посадових і службових осіб.
«Називати реалізацію адвокатом своїх професійних прав із захисту прав людини «втручанням» в «обʼєктивні і незалежні» процедури мобілізації – це чистої води Орвелівщина, за якою намагаються приховати реальні проблеми держави і суспільства, – говорить І.Колесников. – Складнощі з отриманням документів, надмірна бюрократизація, непрофесійність чиновників, в тому числі, працівників ТЦК, – хіба не ці причини змушують наших громадян звертатися за професійною правничою допомогою до адвокатів? Коли військовозобов’язані відчувають себе незахищеними, коли не можуть скористатися допомогою на тлі порушення їхніх прав і свобод, – як це позначається на мотивації виконання конституційного обов’язку із захисту Вітчизни? Ось питання, над якими варто передусім нам замислитися».
Також заступник голови Комітету НААУ зауважив, що ігнорування ТЦК гарантій адвокатської діяльності, крім національного законодавства, також порушує міжнародні стандарти, визначені ООН в Основних принципах про роль юристів. А це свідчить про тиск та втручання в професійну діяльність, що унеможливлює належний захист прав та свобод людини і громадянина.
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.