Адвокатура не підтримує проєкт щодо посилення незалежності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури

У Верховній Раді України зареєстровано проєкт Закону України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України, Кримінального кодексу України та деяких інших законів України щодо посилення незалежності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури» (реєстр. № 8402 від 31.01.2023 р.).

Відповідний правовий аналіз було здійснено Комітетом з кримінального права та процесу Національної асоціації адвокатів України, повідомляє НААУ.

Змінами до кримінального законодавства пропонується внести наступні зміни: вивести САП зі структури Офісу Генерального прокурора та реорганізувати її на окремий орган прокуратури у загальній системі органів прокуратури, зі статусом окремої юридичної особи; передбачити, що керівник САП перебуває у виключно адміністративному підпорядкуванні безпосередньо Генерального прокурора у встановлених законом межах; надати керівнику САП повноваження щодо визначення структури та штату САП.

НААУ не підтримує цю законотворчу ініціативу та вважає їх такою, що підлягає доопрацюванню. Оскільки, фактично, дана законотворча ініціатива створює процесуальне двовладдя на вищих інституційних рівнях прокуратури – між Генеральним прокурором та керівником САП.

Крім того, проєктом Закону пропонується обчислювати строки досудового розслідування з моменту вручення повідомлення про підозру. У свою чергу, це негативно відобразиться на правах учасників кримінального провадження.

З детальними зауваженнями та пропозиціями можна ознайомитися за посиланням.