Адвокатура підготувала висновок щодо забезпечення прав учасників війни на біологічне посттравматичне батьківство/материнство”

НААУ направила до Верховної ради України науково-практичний висновок до Закону України «Про внесення змін та доповнень до деяких законів України з метою забезпечення прав учасників війни на біологічне посттравматичне батьківство/материнство» (реєстр. номер 8011 від 08.09.2022).

Відповідний правовий аналіз документа здійснив Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ.

Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

Метою законопроекту є створення державних гарантій щодо збереження можливості біологічного батьківства/материнства для захисників та захисниць України, у випадку отримання ними поранень, які впливають на репродуктивні функції.

Доцільність ухвалення цього законопроєкту прокоментувала Голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики Ірина Сенюта: «Воєнний стан актуалізував питання реалізації права учасників війни на біологічне батьківство/материнство. Законопроєкт №8011, незважаючи на окремі недоліки, доречно підтримати, адже так держава забезпечить конституційну гарантію щодо охорони материнства та батьківства (ст. 51 Основного Закону України), як і свій обов’язок створити людині умови для материнства та батьківства (ст. 5 Сімейного кодексу України)».   

Серед іншого у науково-практичному висновку до законопроєкту зазначається, що застосування методів ДРТ, зокрема для забору, консервації та зберігання репродуктивного матеріалу здійснюється закладами охорони здоров’я усіх форм власності, але на практиці абсолютна більшість з них мають приватну форму власності. Тому буде доцільним надати можливість вибору закладів охорони здоров’я, як це передбачено Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров’я».

Окрім того, пропонується забезпечити право на біологічне батьківство (материнство) не лише на випадок втрати (суттєвого зниження) репродуктивних функцій унаслідок поранення, травми або контузії, а й на випадок смерті військовослужбовців (постмортальну репродукцію).

З науково-практичним висновком можна ознайомитися за посиланням.