Адвокатура підготувала зміни до Кримінального кодексу щодо посилення відповідальності за перешкоджання праву особи на захист

Останнім часом в Україні почастішали випадки перешкоджання громадянам в реалізації їх конституційного права на захист. Такі протиправні діяння вчиняються службовими особами, зокрема військовослужбовцями ТЦК та СП. Їхня суспільна небезпечність істотно підвищується в умовах воєнного або надзвичайного стану, під час якого право людини на захист не може бути обмежено.

Зважаючи на це, у Національній асоціації адвокатів України підготували проект Закону «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за перешкоджання праву особи на захист».

Про це повідомляє НААУ.

В адвокатурі наголошують, що зростання тиску на адвокатів загрожує погіршенням стану дотримання прав людини в Україні. А статистика порушень прав адвокатів свідчить про загрозливу ситуацію для ефективної і безпечної професійної діяльності захисників.

Нагадаємо, за злочини, що пов’язані із перешкоджанням реалізації особою права на захист та порушенням гарантій адвокатської діяльності, передбачено кримінальну  відповідальність у Кримінальному кодексі:

  • ст. 374. Порушення права на захист;
  • ст. 397. Втручання в діяльність захисника чи представника особи;
  • ст. 398. Погроза або насильство щодо захисника чи представника особи;
  • ст. 399. Умисне знищення або пошкодження майна захисника чи представника особи;
  • ст. 400. Посягання на життя захисника чи представника особи у зв’язку з діяльністю, пов’язаною з наданням правової допомоги.

Проектом Закону пропонується доповнити ч. 1 ст. 374 КК вказівкою на спеціального суб’єкта кримінального правопорушення – військовослужбовця.

Також вчинення протиправних дій в умовах воєнного або надзвичайного стану слід зробити особливо кваліфікованими складами злочинів (ст.ст. 374 та 397 КК) та кваліфікуючою ознакою (ст.ст. 398, 399 КК).

Так, за порушення права на захист в умовах воєнного або надзвичайного стану пропонується карати позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. А за втручання в діяльність захисника чи представника особи в аналогічних умовах – позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

НААУ вкотре виражає занепокоєння непоодинокими випадками перешкоджання праву особи на захист, вчиненими службовими особами, зокрема військовослужбовцями ТЦК та СП.  Адвокати інформують про випадки цинічного та грубого втручання в їхню професійну діяльність безпосередньо під час надання правничої допомоги клієнтам. Відомо про такі випадки на Харківщині, Миколаївщині, Закарпатті, Чернігівщині, Чернівеччині та Одещині.

Проект Закону «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за перешкоджання праву особи на захист» з проханням ініціювання його внесення до Верховної Ради та подальшої підтримки направлено Голові ВР Руслану Стефанчуку, голові Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександру Завітневичу, голові Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності Сергію Іонушасу, Уповноваженому ВР з прав людини Дмитру Лубінцю, та міністру оборони Рустему Умєрову.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.